ja.jpg
Foto: Shutterstock

Věžnice Quenzon na Filipínách
Tato věznice stejně jako mnoho dalších v žebříčku nejhorších kriminálů na světě se potýká s kapacitními problémy. Původně je koncipována pro přibližně 800 lidí, avšak v otřesných podmínkách se tu tísní kolem 3 500 vězňů. Klasické cely tu rozhodně nehledejte. Jedná se spíše o přeplněné výběhy plné odsouzených. Místa je tu tak málo, že odsouzení musí odpočívat a spát doslova na směny a využívají k tomu všechny prostory vězení včetně například schodů. Lepší místa ke spánku jsou zde předmětem rvaček a hádek. Pokud by vás snad napadlo zabrat někomu místo na spaní, riskujete, že vás zabije.

Sprchy nebo hygienická zařízení byste taktéž nenašli. Nachází se tu jedno koryto, ve kterém se myje nádobí, pere prádlo a vězni tu mají možnost se opláchnout. Role dozorců je v Quenzonu skutečně spíše formální. Vězni zde mají takovou početní převahu, že částečně převzali samosprávu věznice do svých rukou.

Bank Kwang, Thajsko
Právě thajské věznice figurují v představách lidí o příšerném prostředí pro odnětí svobody na jednom z prvních míst. Oprávněně. V Bank Kwang se potýkají nejen s nemocemi, problémy s hygienou, ale také fyzickým týráním, které je tu na denním pořádku. Jak ze strany personálu, tak ze strany spoluvězňů.

Čtěte také: Kultura za zdmi věznice. Místo alkoholu kvaska a magorák, místo peněz káva a cigarety

Minimální trest, který si tu vězni mohou odpykávat je dvacet pět let odnětí svobody. Nachází se tu mnoho cizinců, většina z nich za obchodování s drogami, které je v Thajsku velmi přísně trestáno. Nejvyšší trest se rovná neuvěřitelným osmdesáti letům odnětí svobody.

Je místním zvykem, že první tři měsíce svého pobytu musíte trávit v okovech na nohou i rukou, což celkové vnímání prostředí a přivyknutí doslova nelidským podmínkám rozhodně neusnadňuje. Ovšem pokud v Bank Kwang čekáte na trest smrti, zůstanou vám okovy až do úplného konce.

La Sabaneta, Venezuela
Jižní Amerika má taky celou řadu vězeňských zařízení, které by se do tohoto žebříčku, kdyby byl delší, také dostaly. Jedním z nich je La Sabaneta, notoricky známá věznice v městě Maracaibo. Věznice má kapacitu 700 lidí, avšak v současné době tu najdete přibližně 3 700 vězňů, z toho odhadem 200 je dětí. Není divu, že často bývá označována jako brána do pekla.

Je velmi těžké sehnat, a především udržet v tomto zařízení nějaký personál, proto mají vězeňské gangy velkou moc nad řízením celé věznice. Běžným trestem je tu znásilňování či surové bití. Dokonce tu téměř každý týden dochází k vraždě mezi odsouzenými. V roce 2013 provedla místní policie velkou razii kvůli vzrůstajícím nepokojům a zabavila při ní pušky, nože a tisíce nábojů do střelných zbraní.

Petak, Rusko
Jedná se o nejtvrdší vězení v celém Rusku, momentálně je zde umístěno přibližně 200 odsouzených. Od ostatních zmíněných věznic se liší způsobem teroru, který na své vězně uplatňuje. Vznikla jako náhrada za trest smrti v roce 1997 a první „přeživší“ jí měl opustit v roce 2020.

Každý vězeň tu tráví 23 hodin zavřený na cele. Poté má nárok na hodinovou vycházku v drátěné kleci. Mnozí toto zařízení přirovnávají k Alcatrazu. Přísný režim, který tu panuje, a pustá ledová krajina kolem prý dokáže zlomit naprosto každého a většina odsouzených má již po půl roce svého pobytu psychické problémy s trvalými následky. Každý odsouzený je pečlivě izolován, aby během svého pobytu za mřížemi téměř nepotkal jiného člověka. Navíc je v celé věznici šero a teplota přibližně 11 stupňů Celsia.

Velmi zřídka do vězení mohou zavítat privilegovaní novináři, aby mohli napsat informativní reportáž pro veřejnost. Jeden takový článek vyšel v britském deníku Telegraph. V roce 2004 redaktor zmíněného periodika vyslechl hned několik vězňů, kteří měli možnost popsat zdejší podmínky. Jedním z nich byl i Valerij, který v rozhovoru řekl: „Sedm let jsem čekal na trest smrti. Jenže pak mě poslali sem. A to je ještě horší. Nejsou tu koupelny, nic na umytí, a celý život strávíte v jedné cele. Když za mnou poprvé přišla moje žena, řekl jsem jí, ať se nechá rozvést. Ani moc neplakala. Od té doby jsem o ní už neslyšel. O životě venku už nepřemýšlím.“

Čtěte také: 

Zdroj: Youtube, Youtube - Top Trending: TOP 5 Nejhorsˇi´ veˇznice sveˇta, Wikipedie, Netflix dokument: Nejdrsnější věznice světa, The TelegraphRefresher: Sloužit měla jako náhrada za trest smrti. První přeživší opustí ruskou věznici Petak v roce 2022iDnes: Drsná vězení světa: ruský Petak ještě nikdo neopustil živý