Online obchodní portál ShopAlike se proto zblízka podíval na život vánočních stromků před i po svátcích a připravil zajímavou infografiku.

Živé vánoční stromky:

Absolutní většina živých vánočních stromků pochází z farem, kde se pěstují přesně pro tento účel. Mnozí však nevědí, že takový živý stromek vyžaduje prakticky celoroční péči a v průměru trvá až 8 - 12 let, než doroste do ideální velikosti. Během svého života na farmě však stromy poskytují útočiště ptákům a jiným živočichům, a 1 hektar dokáže za 10 let vyprodukovat až 105 tun kyslíku. Jejich hlavním negativním dopadem na životní prostředí je doprava, či už sazenic na farmu, nebo stromů z farmy do prodejen a poté k Vám domů. Po Vánocích je však takový stromek možné vrátit zpět do koloběhu přírody a to buď využitím na zahradě, nebo prostřednictvím místního recyklačního kompostovacího programu.

Umělé vánoční stromky:

Umělé vánoční stromky se vyrábějí převážně z polyvinylchloridu (PVC) a kovu. Modernější alternativou jsou stromky z polyetylenu (PE), plastu, který věrněji imituje tvar skutečného jehličí. Takové stromky jsou však často opticky zahušťovány jehličím z PVC a tedy vyhnout se tomuto materiálu může být obtížné. Většina umělých stromků také pochází z Číny, odkud se transportují do celého světa prostřednictvím kontejnerových lodí. Odhadovaná uhlíková stopa jednoho 2m vysokého umělého stromku je tedy 40kg CO2. Jejich hlavní výhodou je však trvanlivost. Účelem umělého stromku je dělat radost mnoho let a to, jak dlouho vám stromek vydrží, je zde rozhodující. Pokud je to více než 20 let, koupě umělého stromku byla tou ekologičtější volbou. Ti, kteří se rozhodnou svůj umělý stromeček vyměnit, mohou také zabránit tomu, aby skončil na skládce či ve spalovně tím, že se ho buď pokusí darovat, nebo jej využijí na různé DIY projekty.

Věděli jste, že?

  • Největším živým vánočním stromkem byla podle Guinnessovy knihy rekordů 67,36m vysoká jedle douglasova, která v roce 1950 zdobila Seatlle (USA).
  • Jablíčka patří k nejstarším a nejtradičnějším ozdobám vánočních stromků. Symbolizují totiž jablko ze Stromu poznání v zahradě v Edenu.
  • Lidé v některých středo a východoevropských zemích v minulosti věšeli vánoční stromky z půdy „vzhůru nohama“. Jejich tvar měl totiž symbolizovat Svatou Trojici.
  • V Brazílii lidé zdobí vánoční stromky kousky vaty, která má symbolizovat sníh.
  • Prvním člověkem, který v roce 1882 přišel s nápadem na elektrická vánoční světýlka byl Edward Johnson, asistent Thomase Edisona.

Reklama