Víte, co jsou tattvy? Pokud ne, pak vám zřejmě uniklo to, co věděli už obyvatelé staroindické říše, a naučili se tak řídit svůj život na základě vnímání kosmických rytmů. O co se tedy jedná? Zjednodušeně řečeno staří astrologové objevili pět časoprostorových rytmů, kterými dýchá celý vesmír a které se střídají s železnou pravidelností po čtyřiadvaceti minutách. To znamená, že cyklus, během kterého se tattvy vystřídají, trvá přesně dvě hodiny a každé tohle vlnění přináší vhodné období k odlišným činnostem. Jednotlivé tattvy jsou poplatné elementům vzduchu, ohně, vody, země a akáši, čili jakéhosi prvotního chaosu, z nějž vše vzniklo. Počítání působení jednotlivých tattev se odvíjí od východu slunce a vždy začíná tattvou, která se nazývá právě akáša.

 

Temná akáša

 

Všeobecně se denním dobám, kdy vládne, přisuzuje řada negativních činitelů. Možná, že znáte pocit, kdy máte hlad a s chutí usednete k jídlu, jenže vám to nějak „nejede“ a sousta v puse úplně rostou. Zrovna v tom okamžiku pravděpodobně víří kosmem akáša, a nejen proto se v jejím čase nedoporučuje nic jíst. Při konzumaci jídla se totiž do těla ukládá více toxinů a jiných nežádoucích prvků. Stejně tak se během merkurské nadvlády jejího působení velmi zvyšuje riziko úrazů, onemocnění či dokonce smrti. Každá činnost započatá v akáše je předurčena k neúspěchu, takže se v ní raději do důležitějších úkolů a činností nepouštějte. Na druhou stranu duchovědci tvrdí, že právě akáša je vhodná pro soustředění a meditace. Jako element se k ní přiřazuje astrální sféra a zcela pochopitelně i černá barva.

 

 

Proměnlivá váju

 

Také druhá tattva v pořadí není zrovna příznivá a v jejím vlivu se příliš dobrého neurodí, i když je k nám o poznání přívětivější než akáša. Váju je resonance, která nás nutí ke změnám, k pohybu z místa na místo. Často při ní vznikají pomluvy a lži, intriky i podvody, taktéž hádkám se daří výborně a z hlediska kriminálního živlu je to asi nejaktivnější doba. Určitě se přinejmenším vyplatí dát pozor na změnu majitele své peněženky nebo kabelky. Sklon k sebevraždám je dalším nepěkným působením váju. Činnost vyvíjená v této tattvě má jen přechodný charakter, tudíž nic velkého raději nezačínat.Samozřejmě, že i tady se najdou nějaká pozitiva. Ve váju můžete snadno onemocnět, ale taktéž se daří léčbě krátkodobých chorob. Celkový útlum v akáše se mění v jakousi svěžest a ospalost je ta tam. Tattva váju je poplatná saturnským silám, principu vzduchu a jako barva se uvádí zelená nebo modrá.

 

Energie tedžasu

 

Ohnivá síla tedžasu se projevuje zvýšenou aktivitou i výkonností a můžeme říct, že je velmi příznivá pro pracovní činnosti nejrůznějšího zaměření. Zkrátka výdej energie je žádoucí a vše by se mělo dařit. Navíc má jednu specifickou vlastnost, kterou ocení každý, kdo rád jí a nechce tloustnout. Stejně, jako se v tedžasu daří výdeji energie, tak z hlediska jejího přijímání je to pravý opak. Jídlo, které sníte, vám nic moc nedá a pro dietu a hubnutí je to nejlepší čas. Tedžas je tattva vhodná pro rychlá rozhodnutí i pro cestování. Pozor však na zvýšenou nehodovost v jejím období! Zkáza Titanicu proběhla právě v tedžasu. Nevýhodou této nadměrné aktivity je bezesporu její tendence k výbuchům temperamentu, a tak se žárlivé scény mezi partnery mohou projevit právě v marsickém působení této tattvy. Ne náhodou je k němu přiřazena červená barva.

 

Výživná tattva prithivi

 

Konečně se dostáváme k příjemným a blahodárným chvilkám, kdy vesmírem proudí síla prithivi a nám se díky ní daří vše, na co sáhneme. Prithivi nás nutí k optimismu, úsměvu a pocitům radosti a štěstí. Je to čas, kdy tělo přijímá všechny živiny a dokáže je maximálně využít, takže pokud chcete přibrat, není lepší příležitosti. Činnosti započaté v prithivi jsou trvale úspěšné a vždy mají žádoucí efekt. Vyplatí se investovat a obchodovat, zemský princip přináší zisk. Pokud od někoho potřebujete nějakou službu, tak je velmi pravděpodobné, že budete vyslyšeni. Při užívání léků je zvýšená jejich účinnost a nemoci propuklé v prithivi mají krátký průběh. Je to tattva smyslových požitků, ať už jde o jídlo nebo sex. Tak či onak si to maximálně užijete. Příznačnou barvou je žlutá a působící planety jsou Jupiter a Uran.

 

Čarovný apas

 

Pátou a poslední tattvou v cyklu pěti časových období je vodní apas, který pokračuje v pozitivním působení započatým prithivi. Vše, co děláme, se nám daří, a jsme krátkodobě úspěšní v každé započaté činnosti. Bílá tattva Apas je spojená s tokem tělních tekutin. Ovládá početí i tělo ženy a pro milování je nadmíru vhodná. Přináší radostnou náladu a velmi se při ní daří zábavám, tanci a veselí. Není však nejlepší nápad se v apasu prolévat alkoholem, protože jeho vliv je potom silnější. Lidé narození v této tattvě jsou od přírody dobře naladění a dokáží optimismus šířit i na ostatní. Zábava a sex jsou zkrátka nejlepší náplní apasu a mají skvělý začátek, průběh i konec. Pokud jste nemocní, hodí se k léčbě horečnatých onemocnění díky působení měsíčních sil.

 

 

Skutečnost nebo sugesce?

 

Určitě se najde spousta takových, kteří budou považovat tattvy za něco smyšleného a bez vlivu na reálný život. Na to je jednoduchá odpověď. Zkuste si pořídit tattvické hodiny, zjistěte si, kdy vychází slunce a můžete začít s pozorováním. Velmi brzy se projeví popisované vlivy, třeba i na maličkostech. Nezapomeňte ale, že při letním nastavení času je třeba hodinu odečíst. Vnímání tattvických rytmů pomáhá v harmonizaci každodenního života a problematikou tattev se zabývá množství literatury. My vám můžeme doporučit ke stáhnutí jednoduchý program do vašeho počítače, který najdete na http://www.instaluj.cz/cz/katalog/domacnost-zabava/zivotni-styl/tattvicke-hodiny.

 

 

Reklama