tyrolsko-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Po škole žila tradičním životem jako většina vrstevnic. Děti a manžel, zkrátka rodina. Vize o práci za hranicemi české domoviny se odložila na neurčito. Příležitost dostala až v roce 2017. „Můj brácha Marek mi vlastně pomohl tenhle dávno pohřbený sen splnit. Znal jednoho z předních českých šéfkuchařů, který pracoval v Rakousku v městečku Kitzbühel. Náhoda tomu chtěla, že zrovna sháněli někoho, kdo bude v kuchyni pomáhat se snídaněmi. Jelikož moji synové byli už dospělí a měli své životy, na nic jsem nečekala a sbalila se,” vypráví Nikol. 

272914119-3018337825046750-3979458416242147989-n.jpg
Foto: Na fotografii Nikol (vlevo) se svou maminkou, která přijela na návštěvu. Domácí archiv, se souhlasem Nikol
 
Netrvalo dlouho a Nikol stála v kuchyni pětihvězdičkového rakouského hotelu. „Gastronomie je svět sám o sobě. Z dnešního mého pohledu jsem tenkrát neuměla nic. Říkala jsem si, že to přece nemůže být tak těžké. Zkrátka udělám vajíčka a namažu topinky. Tak jako doma. Jenže kuchyň v bytě 3+1 a kuchyň luxusního hotelu, kde snídá 300 hostů, to je skutečně rozdíl,” směje se. 

272960970-517622069652235-494672548728948787-n.jpg
Foto: Domácí archiv, se souhlasem Nikol

Navíc Nikol tenkrát naskočila do plné zimní sezóny, kdy není čas na pomalé osmělování. Hodili ji od prvního dne rovnou do vody. A přesto, že neuměla ani slovo německy, začala plavat. 

„Velkým štěstím bylo, že v kuchyni dělalo hodně Čechů a Slováků. Ti mi pomáhali, jak mohli. Ale na pracovišti je zakázáno mluvit jinak, než německy a anglicky. Anglicky neumím vůbec a z němčiny mi v hlavě zbylo jen pár slovíček. Ale když člověk chce, vždycky se naučí. Po půl roce už mi nedělalo problém domluvit se při práci i pokecat si s kolegou.” 

Čtěte také: Indie je země otevřených nůžek. Nikdy si nezvyknu na osobního řidiče, říká Češka Adéla (46)

Brzy se její němčina zlepšila natolik, že mohla „povýšit” na snídaňovou servírku. „Je to zajímavá práce. Popovídáte si s lidmi. Dokonce k nám občas přijedou i Češi, to je fajn,” vypráví. „Nejsem úplně typ člověka, co by lenošil. A protože moje pracovní doba je od 5.00 do 13.30, rozhlédla jsem se po další práci. Paradoxně mi v tom hodně pomohla covidová krize. Podařilo se mi totiž získat místo v jedné laboratoři v Salzburgu. Je to vlastně instituce, která vznikla kvůli výzkumu covidu,” shrnuje Nikol. 
 
A jak se tu sympatické Češce žije po pěti letech od příjezdu? „Zvykla jsem si a do Čech se vracet nechci. Finančně se mi daří dobře, přeci jen tu máte například třináctý a čtrnáctý plat. A vůbec celkově se stát umí o své lidi postarat,” vypráví. Jediné mínus Nikol spatřuje ve velice drahém bydlení. Zvláštěpak v Tyrolsku jsou ceny nemovitostí hodně vysoko. Pokud začínáte v gastronomii, zaměstnavatel vám zpravidla nabídne ubytování v hotelu, kde pracujete, ale chcete-li něco vlastního, sáhnete si hodně hluboko do úspor. „Nejvíc bych chtěla poděkovat bratrovi Markovi, že mi tohle umožnil. Žiju tu naplno a cítím se šťastná. I když je to občas dřina a odříkání. Stojí to za to,” uzavírá vyprávění. 

Čtěte také: 

Zdroj: Respondentka redaktorky

Reklama