Říká se, že jeden spokojený člověk ve vztahu je málo, a tak, proč setrvávat ve vztahu, který se zdá být nefunkčním a vidina společné budoucnosti je více než nejistá? Se svým příběhem se svěřila Eva.

„Víte, když jsem se seznámila s Pavlem, myslela jsem si, že jsem snad i vyhrála v loterii. Zdálo se totiž, že jsem si našla muže snů. A ani bych nevěřila, že nějaký vztah může dostat takové obrátky. A ono voilà, za měsíc už jsem si postupně balila kufry, stěhovala se k němu a zažívala tehdy nejšťastnější období mého života,“ svěřuje se Eva. „Za čtyři měsíce mě Pavel požádal o ruku, velmi spontánně, bez prstýnku a na nejméně romantickém místě, ale bylo to takové překvapení, že jsem souhlasila. Za další půl rok jsme se vzali na pláži na Bali. Jen my dva a naši dva svědci.“

láska

Eva vzpomíná, jak se jako mávnutím kouzelného proutku vše začalo rázem měnit. „Nevím, zda to bylo tím kouzelným „ano“ nebo tím, že nás manželství nějak oškatulkovalo, ale najednou se z našeho vztahu stal nepochopitelný blázinec.“

„Vzpomínám si, jak mi těsně po svatbě Pavel vyprávěl své sny a vidinu budoucnosti. On se vidí jako nezávislý týpek, který bude sebe i svou rodinu tahat všude po světě, žít tady a pak támhle. Ale já studuji, pracuji jako koncipientka v jedné právnické firmě a pokud po něčem netoužím, tak po nestálém životě,“ stěžuje si Eva a pokračuje: „Mám pocit, že jsme se někde minuli, že jsme si začátek našeho vztahu užívali v nějaké opojné euforii a zapomněli si říct, co od života vlastně chceme. Miluji ho tak moc, až mě to děsí, tak moc, že se snad vzdám svých snů? Že zapomenu na to, kdo jsem? Vzali jsem se přeci v „dobrém i ve zlém“, je snad tohle důvod pověsit naše manželství po roce a půl na hřebík?“

Nefunkčních a nezdravých vztahů je nespočet. Žijete-li ale ve vztahu, který vás brzdí, který vás mění a nedělá vás spokojenou a pokud navíc nemáte děti, je potřeba jít dál.

Neexistuje jasná odpověď na to, jak se rozejít s partnerem, přesto je třeba k sobě být upřímná a uvědomit si, jestli má onen vztah smysl:

  • Uleví se vám, když odejdete ráno do práce a z práce nespěcháte do společného domova?
  • Říkáte na partnera více kritiky než chvály?
  • Máte problémy v komunikaci?
  • Nesmějete se spolu?
  • Netrávíte spolu čas a nevěnujete se vztahu?

Pokud na otázky kýváte souhlasně hlavou, možná je čas promluvit si s partnerem a začít novou kapitolu života.

Názor odborníka:

Statistiky uvádí, že až polovina párů žije v nefunkčním vztahu. Samo k zamyšlení určitě je, co v něm člověka drží?Je to to, že se nedokážeme podívat pravdě do očí? I když na začátku to bylo skvělé a šlo to hladce, rychle (někdy až moc rychle jako v případě Evy), teď už to prostě není ono. To je velmi těžké přiznání... Člověk se zmítá v úvahách, že nejenom, že nevyšel vztah, že mohl selhat i on sám, že není schopen správného výběru. Řada lidí proto i z tohoto důvodu ve stávajícím vztahu setrvává. A řada lidí problém ještě prohlubuje, když se snaží vztah poté zachránit dítětem.

Pokud už člověk dospěl do bodu, že není schopen si vybavit, kdy naposledy bylo ve vztahu klidné období bez hádek, kdy neměl podezření, jestli druhý nemá někoho jiného, kdy raději trávil čas sám nebo s jinými lidmi než s vlastním partnerem, kdy si večer už neměl s ním ani co říct a už je to hodně dávno, co se společně milovali, je čas přiznat si, že je ve vztahu zbytečně. A ač je to v dané chvíli velmi bolestivé rozhodnutí, je důležité si uvědomit, že rozchod je v takovém případě pozitivním řešením a je to určitě krok dopředu.

PhDr. Lucie Bělohlávková

Také si přečtěte: