Američtí vědci zjistili, že vzácné životodárné kmenové buňky ztrácí zbytečně měsíc co měsíc každá žena v menstruační krvi. Ta by se tak mohla stát v budoucnu zdrojem velkého množství cenných buněk. Kmenové buňky odebírají lékaři z různých tkání, mnohdy dost obtížnou metodou. A co hůř, často se tyto štěpy neuchytí.
Co je kmenová buňka
Kmenové buňky jsou základními stavebními bloky organismu – buňkami života. Během embryonálního vývoje se přeměňují v rozmanité typy buněk těla, počínaje buňkami srdečního svalu, nervovými buňkami, červenými krvinkami, buňkami pokožky až po stavební buňky oka. Později kmenové buňky regenerují poškozené tkáně ve zcela vyvinutém těle a průběžně mění zesláblé buňky. Zastávají pro nás roli životně důležitých ochránců zdraví. Transplantací je lze využít k náhradě buněk a tkání nezbytných pro život a zdraví.
Během menstruačního cyklu se v sílící děložní stěně vyvíjí velké množství kmenových buněk, které potom odchází se sliznicí a krví při menstruaci. Server Novinky.cz cituje doktora Xiaolonga Menga z Kansasu, jehož tým izoloval z těla zdravých žen kmenové buňky vycházející právě s menstruační krví: „Máme velké problémy se současnými metodami léčby kmenovými buňkami, především při odběru z kostní dřeně. Tyto buňky mohou být odmítnuty příjemcem nebo mají omezený potenciál tvořit nové tkáně. Nyní jsme však objevili novou možnou cestu, jak tyto potíže překonat využitím buněk z menstruační krve.“
Kmenové buňky z této krve se rozmnožují sedmdesátkrát rychleji než buňky pocházející z pupečníkové krve a kostní dřeně. Z menstruační krve američtí odborníci dokázali získat kmenové buňky pro srdce, játra a plíce, ale také dalších šest typů tkání. Jen pět mililitrů menstruační krve může za dva týdny vyprodukovat srdeční svalovinu.
Věříte současným vědeckým výzkumům? Který vědecký objev z poslední doby vás skutečně zaujal? Které oblasti by se odborníci měli nejvíc věnovat? Myslíte si, že je na výzkum věnován dostatek finančních prostředků?
Nový komentář
Komentáře
zajímavý článek, lidské tělo všeobecně obsahuje více náhradních dílů, tak proč ne jednoduchý odběr kmenových buněk - při troše hygieny je výsledek naprosto geniální
tak tohle mě docela ohromilo..., ikdyž tato metoda bude mít spostu nepříznivců
zajímavý článek. Jsem zvědává, co nám "pokrok" ještě přinese.
no parada, aspon nejake vyuzitie
ale ci je/bude to fakt realne, zistia asi az nase vnucky
Hm, velmi zajímavé. Že by konečně nějaké využití... Ale ten odběr bude asi vážně zajímavej. A když to vážně někomu pomůže, tak jen tak dál takovým výzkumům.
Australské domorodé kmeny menstruační krev zachytávají do listu jakési byliny a šamani z ní vyrábějí léčiva od pradávna.Léčivo bylo již dávno američany testováno a klinicky zkoušeno,tak co se děje?
Jestli potřebují doborovolnou dárkyni, já jim klidně budu chytat do lavůrku :)
Jo jo, super objev, jen aby to k něčemu bylo
No kdyby mi za neco takovyho meli platit, tak ten menses budu mit i rada, jinak je to akorat tak na znechuceni celeho tydne.
No je to zajímavý. Uvidíme, co se z toho vyvine. Je fakt, že je to materiál dostupný a odběr bezbolestný.
Nyotaimori:
Bébina: Super nápad!!!
Taky si to dost dobře nedovedu představit, ale svou logiku to přece jenom má. A s tím odběrem - možná by to šlo přes moon cup.
A dámy, vemte si, že by nám za to ještě platili....
Nechápu z toho ani ň, jen doufám, že s každou menstruací mi neodchází i posledních pár zbylých šedých buněk mozkových :-))..
Zní to zajímavě. Ale ten odběr si opravdu nedovedu představit.
hmmmm zajimavé,ale jinak jsem k podobných vyzkumům spíše skeptická
Evikus: jaký týden volna? Týden volna S NÁHRADOU UŠLÉ MZDY
Nyotaimori: I na to jsem pomyslela, ovšem rychle jsem tu myšlneku zavrhla.
Bébina: Jaký den volna? Týden volna - pěkně po celou dobu menstruace
je dobře, že jde věda dopředu
a jsem na tohle tuze zvědavá