Američtí vědci zjistili, že vzácné životodárné kmenové buňky ztrácí zbytečně měsíc co měsíc každá žena v menstruační krvi. Ta by se tak mohla stát v budoucnu zdrojem velkého množství cenných buněk. Kmenové buňky odebírají lékaři z různých tkání, mnohdy dost obtížnou metodou. A co hůř, často se tyto štěpy neuchytí.

Co je kmenová buňka
Kmenové buňky jsou základními stavebními bloky organismu – buňkami života. Během embryonálního vývoje se přeměňují v rozmanité typy buněk těla, počínaje buňkami srdečního svalu, nervovými buňkami, červenými krvinkami, buňkami pokožky až po stavební buňky oka. Později kmenové buňky regenerují poškozené tkáně ve zcela vyvinutém těle a průběžně mění zesláblé buňky. Zastávají pro nás roli životně důležitých ochránců zdraví. Transplantací je lze využít k náhradě buněk a tkání nezbytných pro život a zdraví.

Během menstruačního cyklu se v sílící děložní stěně vyvíjí velké množství kmenových buněk, které potom odchází se sliznicí a krví při menstruaci. Server Novinky.cz cituje doktora Xiaolonga Menga z Kansasu, jehož tým izoloval z těla zdravých žen kmenové buňky vycházející právě s menstruační krví: „Máme velké problémy se současnými metodami léčby kmenovými buňkami, především při odběru z kostní dřeně. Tyto buňky mohou být odmítnuty příjemcem nebo mají omezený potenciál tvořit nové tkáně. Nyní jsme však objevili novou možnou cestu, jak tyto potíže překonat využitím buněk z menstruační krve.“

Kmenové buňky z této krve se rozmnožují sedmdesátkrát rychleji než buňky pocházející z pupečníkové krve a kostní dřeně. Z menstruační krve američtí odborníci dokázali získat kmenové buňky pro srdce, játra a plíce, ale také dalších šest typů tkání. Jen pět mililitrů menstruační krve může za dva týdny vyprodukovat srdeční svalovinu.

Věříte současným vědeckým výzkumům? Který vědecký objev z poslední doby vás skutečně zaujal? Které oblasti by se odborníci měli nejvíc věnovat? Myslíte si, že je na výzkum věnován dostatek finančních prostředků?