Jak přežít klimakterium?

 

Vdávala jsem se poměrně pozdě, až ve svých 38 letech, ale stejně mě nikdy ani na chvilku nenapadlo, že bych neměla děti. Jenže v tomhle věku už není tak jednoduché otěhotnět, takže jsme si na našeho Honzíčka museli s manželem počkat celé dlouhé dva roky. Když mi minula čtyřicítka a já už ani nedoufala, že se to podaří, zjistila jsem, že jsem v jiném stavu. Moje radost nebrala konce a já jsem si z těch devíti měsíců vychutnávala každý okamžik. Celé těhotenství i porod proběhly nad očekávání hladce a nám se v březnu narodil krásný zdravý chlapeček. Pak nastal kolotoč, který dobře zná každá maminka. Jenže mně v té době bylo minimálně o deset let víc, než matkám běžně bývá, a asi i proto mě péče o dítě hodně vyčerpávala. Ale všechno jsme zvládli a dneska už je z našeho Honzíka prvňáček.

 

Ze všech stran jsem po celé ty roky slyšela lichotky, jak vypadám dobře a jak jsem s dítětem omládla, ale příroda se oklamat nedá. Letos mi bude sedmačtyřicet a už loni jsem začala pociťovat potíže související s blížícím se klimakteriem. Často mě zničehonic přepadly návaly horka, bušení srdce, někdy jsem měla i pocity na omdlení. Bylo mi jasné, o co se jedná, ale chtěla jsem se pokud možno vyhnout hormonální léčbě kvůli mým obavám z možných nežádoucích účinků.  

 

Protože věřím na pomoc z přírody, řekla jsem si, že vyzkouším některý z doplňků stravy, které hormony neobsahují. Nejvíc ze všech mě zaujal přípravek Mabelle, který obsahuje kombinaci dvou druhů rostlinných fytoestrogenů – lignany ze lnu setého a isoflavony z červeného jetele. Pomáhá tak nahrazovat přirozené účinky estrogenů, vyrovnává hormonální nerovnováhu a navíc, jak jsem se dočetla na internetu, lignany jsou prospěšné pro prsní tkáň. Takže jsem si nakoupila do zásoby Mabelle a užívala jsem dvě tablety denně.

 

Asi po necelých dvou měsících užívání jsem si uvědomila, že závratě a návaly horka ustoupily. Také psychicky jsem se najednou cítila o mnoho lépe. Nervozita, úzkost a podrážděnost zmizely a navíc jsem mnohem lépe spala. Ale co bylo nejlepší - pozitivní změnu zaznamenal i můj syn! Jednou odpoledne, když jsem s ním dělala úkoly do školy, mi vážným hlasem sdělil: „To jsem, maminko, opravdu rád, že už nejsi nervózní, když mi nejde psaní. Mě to totiž strašně znervózňovalo...“ Díky přípravku Mabelle tak snad v klidu zvládnu kromě klimakteria i Honzíkovu školní docházku...   

(Klára T., Klatovy)