20190522-185733-Copy.jpg
Foto: Domácí archiv, se souhlasem Livemore

Tereza potkala svého manžela před více než deseti lety. Uchvátilo ji mimo jiné, jak svobodného měl ducha i to, že hodně hovořil o kočovném a divokém způsobu života, kde se cestování a poznávání cizích krajin stane zároveň způsobem obživy. Hodně cestovali po Evropě, ale vše změnila jejich první cesta do USA. „Ten pocit, když jsem poprvé uviděla New York, by se dal srovnat se stavem euforie. Balů mi řekl, že zpáteční letenky roztrhá, protože tohle je místo, kam patříme. Sdílela jsem jeho pocity. Ty moje byly dost podobné,“ popisuje sympatická Tereza.

Po návratu z dovolené se ovšem objevily pocity prázdnoty a beznaděje. Pro do té doby konzervativněji založenou Terezu, pevně ukotvenou v tradiční představě rodinného života (svatba, práce, hypotéka, děti…) to bylo trochu moc rychlé. Přesto, že jí lákal stejný způsob života, jaký navrhoval partner, měla strach překročit své hranice. Nakonec se pár dohodl na roadtripu po jihovýchodě. Jižanská pohostinnost lidí žijících v oblasti slunečné Floridy si mladé Čechy naprosto získala. „Rozhodli jsme tedy udělat velký krok a odstěhovat se do Ameriky na stálo. Byl to celkem frustrující proces od vysvětlování našich pohnutek rodině až po administrativní záležitosti ohledně víz. Také nebylo snadné zbavit se všeho, co jsme vybudovali. Ať už šlo o bydlení nebo rozbíhající se byznys. Pak ale zjistíte, že jakmile uděláte první krok, kdy se odhodláte skočit do neznáma, tak už jen letíte a všechno ostatní už jde tak nějak s vámi a vy vše řešíte za pochodu. Ten první krok je asi nejvíc zásadní,“ říká Tereza.

American dream versus realita všedního dne

 „Cítili jsme se tam, jako bychom tam vyrůstali. I přes jazykovou bariéru. Americká mentalita je nám neskutečně blízká, ale oba jsme vyrůstali od malička v Česku, proto jsme samozřejmě zaregistrovali různé kulturní odlišnosti, které se člověk nemůže snažit pochopit, ale jen je třeba je přijímat. Zpočátku bylo naším cílem vybudovat byznys, najít nějaký domeček blízko oceánu a cestovat po Americe. Samozřejmě přišel pád do reality, protože náklady na život jsou v Americe opravdu vysoké a my měli na začátku co dělat, abychom se vůbec uživili. Neměli jsme na cestování čas ani peníze, což pro nás bylo frustrující, protože to trvalo skoro dva roky. V Americe je vysoká konkurence snad na všechno, obzvlášť v odvětví reklamy, které jsme se věnovali i my. Proto bylo těžké rozjíždět podnikání v této oblasti od úplného začátku. Čas od času jsme také hlídali pejsky a já jsem ve volných chvílích psala blog, kam jsem přidávala své postřehy z našeho nového života a takový menší report s fotkami pro naši rodinu. Nicméně blog se celkem ujal a já nevěřila vlastním očím, že mé články čtou i cizí lidé. Vzhledem k tomu, že Balů čas od času natáčel reklamní videa pro své klienty, tak přišel s návrhem, abych k těm svým článkům točila i krátká videa o Americe, pro lepší představu čtenářům. Tehdy videa od Čechů žijících v zahraničí na YouTube nebyla skoro žádná a já mu řekla, že teda fakt nebudu šaškovat před kamerou. Nakonec jsem se nechala ukecat, ale výsledek byl katastrofální. Cítila jsem se před kamerou nekomfortně, styděla jsem se. Byla to hrůza,“ směje se.

20190710-163917.jpg
Foto: Domácí archiv, se souhlasem Livemore
 
A tak vznikl společný kanál „Balůa a Ňuňu“, jak se láskyplně oslovují, nazvaný LIVE MORE. Touha po cestování a poznávání dalších exotických míst byla stále silnější, a tak padl nápad pořídit si karavan a cestovat v něm. Sama Tereza přiznává, že to byl asi jeden z vůbec nejlepších nápadů jejich společného života. Karavaning je v Americe hodně populární a nabízí nekonečně mnoho možností.

20180718-231243.jpg
Foto: Domácí archiv, se souhlasem Livemore

Život v karavanu byl neskutečně obohacující. Karavany v Americe jsou obrovské a s přehledem nahradí jednopokojový byt, takže co se týče prostoru, tak jsme ani tolik nestrádali. Díky solárním panelům a velkým nádržím jsme byli naprosto soběstační, takže jsme mohli kempovat ve skutečné divočině a na dechberoucích místech. Naprostá svoboda byla asi tou největší výhodou. Navíc jsme díky tomu mohli nahlédnout do toho, jak Američané žijí, poznali jsme spoustu nových lidí a zažili miliony zážitků, které nám už nikdo nevezme. A další výhoda, když si všude vozíte barák, je ta, že si můžete kdykoliv a kdekoliv na cestě skočit domů na záchod. To bylo super,“ vzpomíná Tereza. Za jedinou nevýhodu tohoto životního stylu považuje neustálé plánování a to, že při každém přesunu na jiné místo je třeba kompletně všechno sbalit a připravit karavan na cestu. „Museli jsme pořád řešit kam a kudy pojedeme, hledat místa, kde můžeme s karavanem stát nebo hledat kempy. Přemýšleli jsme také dost dopředu skrze nákupy, tankování, protože jsme kempovali na místech, kde nebylo ani živáčka natož nějaký obchod. Jednoduše nic pro lidi, kteří mají rádi svůj klid,“ říká. Takový způsob života je rovněž poměrně náročný pro lidi, jež si zakládají na pravidelném setkávání s přáteli. Jste-li neustále na cestách, přátelství se udržují jen těžko.

Díky natáčení videí si pár brzy vybudovat zdroje příjmu, které nejsou přímo závislé na konkrétním místu a otevřeli se jim dveře do úplně jiného světa. Chyběla jim ovšem nejen větší rozmanitost, ale také rodina v České republice, kterou si přáli navštívit a pak se na krátký čas po pěti letech vrátili do rodné země. „Když cestujete po Americe, tak přestože projedete několik států, je v obchodech stejný sortiment, hraje vám v rádiu stejná hudba a jen se mění ráz krajiny. Začala nám chybět kulturní rozmanitost a cítili jsme, že nás láká ještě i jiné dobrodružství. Ono je to všechno pouze o prioritách a vašich možnostech. Naučili jsme se žít na základě vlastních pocitů a tomu přizpůsobit zbytek. Když cítíme, že by to chtělo změnu, tak ji prostě uděláme. I když nás to stojí spoustu času, peněz a nervů. Prostě vezmeme to, co máme a snažíme se s tím co nejlépe naložit. Až se budeme chtít usadit, tak prozatím je pro nás Amerika jasná volba. Ale uvidíme, co nám život přinese dál,“ vypráví.

20190711-135252.jpg
Foto: Domácí archiv, se souhlasem Livemore

 
Příští zastávka – Tenerife
Plánování další zastávky životní cesty manželů ale přerušil koronavirus. V takové situaci se obtížně cokoliv plánovalo bylo tedy nezbytné, aby „Livemorovi“ zůstali nějaký čas v České republice. „Nechtělo se nám v této situaci na druhý konec světa a nechtěli jsme být zase dlouho odloučeni od rodiny, tak jsme zvolili Evropu, abychom případně mohli sednout na letadlo a být za pár hodin v Čechách, aniž by nás to finančně zruinovalo. Tenerife byla první volba hlavně skrz stabilní počasí, teplo i přes zimní období a exotiku. Byli jsme tu před lety na dovolené a tehdy se nám Kanárské ostrovy moc líbily, tak jsme si řekli, proč si nevyzkoušet na nějaký čas život právě tady,“ vysvětluje Tereza.

Čtěte také: Navštivte ostrovy věčného jara. Na „Kanárech” možná potkáte i naše krajany

Z vypravování manželů lze snadno usoudit, že rutina nemá v jejich společném životě co dělat. Živí se převážně natáčením videí, prodejem vlastního zboží, mají například svou vlastní řadu oblečení. Mimo to má Terka na kontě svou vlastní knihu a občas se naskytne i nějaká forma spolupráce. „Volný čas trávíme nejvíce u oceánu. Vezmeme si přenosný reproduktor, pouštíme si hudbu a vykládáme si. Náš vztah je trochu staromódní, trávíme všechen čas spolu, jsme si oddaní a na prvním místě je pro nás láska, vzájemná důvěra a odevzdanost jeden druhému,“ říká.

 

Kde bude příští zastávka českých cestovatelů? To ještě není jisté, ale rozhodně půjde podle Terezy o něco více dobrodružného. „Máme trochu strach cokoliv plánovat. Situace ve světě je všelijaká a nevyzpytatelná, ale to je i život sám. Na Tenerife zůstaneme ještě půl roku a pak se uvidí, kam nás osud zavane,“ uzavírá Tereza. 

Čtěte také: 

Zdroje: Autorský článek redaktorky na základě reportáže s tvůrci Youtube kanálu Livemore, Instagram Terezy - Pipinění