„Už odmalička jsem taková, že mi nic nedělá pořádně radost, protože stále přemýšlím, co by kdyby a většinou mě napadají jen samé negativní věci. Ve škole jsem byla na všechny písemky a zkoušky výborně připravená a stejně jsem před každou brečela, že to nemůžu zvládnou,“ popisuje Julie.

645e1cbc4096aobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Podobný přístup se samozřejmě netýká jen studia, ale v podstatě všech situací, kterým Julie čelí. Stále žije v permanentním stresu, že se něco zkazí nebo to nevyjde podle plánu. Řadu věcí proto raději vůbec neuskuteční, protože nechce riskovat, že se to pokazí.

„Dokonce si třeba představuju, jaké to bude hrozné, až mi jednou zemřou rodiče. Nedovedu si představit, jak jednou zvládnu těhotenství a potom péči o dítě. I když děti bych už pomalu chtěla, jenže nemám s kým. Už teď ale vím, že celé těhotenství bych byla v příšerném stresu a po narození dítěte snad v ještě větší, aby mi třeba neupadlo nebo aby s ním nebylo něco špatně,“ tvrdí Julie.

Ta také samu sebe nadměrně pozoruje a za každým zdravotním problémem, který se u ní objeví, vidí hned rakovinu nebo nějakou jinou závažnou nemoc.  

„Nevím, proč jsem taková. V životě mě naštěstí nic špatného v podstatě nepotkalo. Většinou všechno dopadne dobře, ale stejně v sobě nemám ani trochu optimismu. Už jsem kvůli tomu byla i u psychologa, ale vydržela jsem to jen několik sezení, chtěl se hrozně šťourat v mém dětství a podle mě to nikam nevedlo,“ uzavírá Julia.

Zdroj: respondentka Julie

Čtěte také: