Život nám může zkomplikovat a znepříjemnit řada nemocí. Jednou z nich je bezesporu cukrovka.

Co si vlastně pod slovem „cukrovka“ máme představit?

Cukrovka neboli diabetes je chronické onemocnění metabolismu cukrů způsobené poruchou tvorby inzulinu ve slinivce břišní. Projevuje se zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. Zároveň však postihuje i hospodaření s ostatními živinami a ovlivňuje tak celkově přeměnu látek v organismu.

 

Nemocnému může již od počátku přinášet potíže v podobě neuhasitelné žízně, častějšího močení, únavy, nevýkonnosti, úbytku tělesné hmotnosti a k nim se mohou přidružovat i jiné příznaky či komplikace (např. svědění kůže, sklon k zánětům apod.). Jindy mohou být potíže minimální, což vede k podceňování nemoci a důsledky pak mohou být záludnější.

 

Cukrovka má několik druhů. Některé formy jsou lehké a odezní, jiné formy však provází člověka po celý jeho život....

 

Diabetes I. typu - juvenilní diabetes (propuká v dětství nebo v mládí) neboli diabetes závislý na inzulinu - je způsobený tím, že se ve slinivce přestal inzulin vytvářet. Propuká náhle.
Diabetes II. typu - diabetes dospělých (propuká nejdříve po 30. roce života) neboli diabetes nezávislý na inzulinu - je vyvolán poruchou uvolňování inzulinu ze slinivky nebo jeho sníženou účinností. Propuká pozvolna.
Těhotenský diabetes - objevuje se u žen, které nikdy diabetem netrpěly, a po skončení těhotenství odeznívá.
Porušená tolerance glukózy - nejde o cukrovku, avšak někdy cukrovce (především II. typu) předchází.

 

Víte jaké mohou být příčiny cukrovky?

1) Diabetes I. typu - zničení beta buněk Langerhansových ostrůvků slinivky, které mají produkovat inzulin, je dáváno do souvislosti s virovou infekcí, autoimunitními faktory, genetickými vlivy, konzumací kravského mléka, působením volných radikálů či určitých chemických látek a léků.
2) Diabetes II. typu - je dáván do souvislosti s dědičnou predispozicí, nesprávnou výživou, nadváhou (riziková je zejména obezita centrální části, kdy je nadbytečný tuk uložen nad boky) a sedavým způsobem života.
3) Těhotenský diabetes - souvisí s působením hormonů, dědičnými dispozicemi (v budoucnosti hrozí diabetes II. typu) a nadváhou.

 

Příznaky této nemoci mohou být různé.

 

Pro diabetes I. typu jsou většinou typické tyto varovné signály:
- předrážděnost
- časté močení
- abnormální žízeň
- zvracení
- tělesná slabost
- hubnutí
- neobvykle silný pocit hladu
- u dětí noční pomočování

Diabetes II. typu se často projevuje:

- zamlženým viděním
- sníženým vnímáním sladké chuti
- svěděním
- neobvyklou žízní
- ospalostí
- únavou
- kožní infekcí
- pomalým hojením ran
- bolestí nohou
- mravenčením nebo znecitlivěním chodidel

Pamatujte, že v jídelníčku diabetika  by rozhodně neměly chybět jak vitaminy, tak i potravinové doplňky!

Ani tzv. léčba stravou by neměla zůstat bez povšimnutí.

Existuje totiž řada potravin, které napomáhají snižovat hladinu cukru v krvi:
česnek, cibule, lněné semeno, fazolové lusky, bobuloviny, pivovarské kvasnice, mléčné výrobky (především nízkotučné sýry), ryby, salát z mladých lístků smetánky lékařské, kyselé zelí a zelenina

 

Pochopitelně je nezbytné již při prvním podezření „na cukrovku“ navštívit lékaře, který nejen stanoví přesnou diagnózu, ale především zahájí léčbu, která je v tomto případě nezbytná.

 

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Reklama