Většina pramenů se však shoduje, že Christa Päffgenová, jak se vlastně zpěvačka jmenovala, přišla na svět v roce 1938, i když se můžete setkat s nejrůznějšími letopočty. Když jí byly čtyři roky, padl ve válce její otec, a tak se musela protloukat s matkou, jak se dalo.

728px-Velvet-Underground-amp-Nico-publicity-photo-retouched-.jpg
Foto: The Velvet Underground v roce 1966. Zleva doprava: Lou Reed, Sterling Morrison, John Cale, Nico, Moe Tucker. 
 Photographer unknown. Published by Verve Records, a subsidiary of MGM Records at the time., Public domain, via Wikimedia Commons

Už ve třinácti letech z ní byla krásná dívka. Dokonalý árijský typ - blond vlasy, modré oči a nádherná světlá pleť. Školní výuku ukončila v roce 1952, kdy musela přes svůj důrazný protest začít pracovat. Rodina neměla peníze na další studium, a tak se musela Christa zapojit do pracovního procesu. Na svém první místě vydržela údajně den. Dělala vše pro to, aby ji vyhodili. Pak začala prodávat dámské prádlo v KaDeWe, což bylo největší obchodní centrum na evropském kontinentě. Víc ji ale bavilo postávat před obchodem a čekat, že si jí někdo všimne. Strašně moc se toužila proslavit!

Brzy si jí všiml jeden fotograf, nafotil s ní pár snímků do časopisu a doporučil jí, aby si změnila jméno. A tak se zrodila Nico. V šestnácti se sbalila a odjela do Paříže, kde se pokusila prorazit jako modelka. Dařilo se jí! Byla totiž dost vysoká a patřičně vyzývavá. Fotila pro prestižní magazíny, například pro časopis Elle nebo Vogue, předváděla kosmetické přípravky. A jeden čas pracovala i pro Coco Chanel. Ta si ráda najímala vysoké německé modelky pro jejich přirozenou chůzi. Zahrála si v reklamách a získala i epizodní roli v kultovním snímku režiséra Federica Felliniho Sladký život.

mm.jpg
Foto: Nico v roce 1985
GanMed64, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

V roce 1961 se Nico přestěhovala do New Yorku do centra ve West Village. Domluvit se v cizině pro ni nebyl problém. Kromě němčiny se domluvila i anglicky, italsky, španělsky a francouzsky. V New Yorku začala navštěvovat kurzy zpěvu či hraní v proslulém Actors Studiu Leeho Strasberga, kde měla celou řadu později proslavených spolužáků. V listopadu 1961 přiletěl pracovně do New Yorku Alain Delon. Nico mu zavolala, strávila s ním několik nocí (někde se uvádí jen jednu) a přišla s ním do jiného stavu. Syn Ari se narodil už v Paříži v srpnu 1962. Alain Delon, který byl v té době zasnoubený s Romy Schneiderovou, nikdy otcovství nepřiznal. Prozradily ho však jeho geny. Má kromě Ariho, který byl nejstarší, syny Anthonyho a Alaina-Fabiena a dceru Anouschku. Všechny děti se mu nápadně podobají, takže žádné testy DNA nejsou potřeba.

Andy-Warhol-by-Jack-Mitchell.jpg

Foto: Andy Warhol
Jack Mitchell, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ačkoli tedy Delon popřel otcovství, zanedlouho se Nico ozvala Delonova maminka a bez nějakého přemlouvání dostala Ariho do své péče. Nico nabídku uvítala. Stejně ji lákal více svět nekončících večírků a na dítě by čas neměla. Znovu odjela do New Yorku a stala se tam jednou z největších hvězd v létajícím cirkuse Andyho Warhola.

Warhol-39-s-Exploding-Plastic-Inevitable-with-Nico.jpg
Foto: Nico vystupuje ve Warholově Exploding Plastic Inevitable v Michiganu. 1966
Unidentified (Ensian published by University of Michigan), Public domain, via Wikimedia Commons

Začala hrát v jeho filmech a sváděla v Americe všechny zajímavé muže. Žila velice provokativně a pečlivě dbala na svou image. Říkalo se jí heroinová královna. Největší slávu zažila v době, kdy vystupovala se skupinou Velvet Underground, to, když byl manažerem Andy Warhol.Rozhádala dva lídry této kapely Lou Reeda a Johna Calea. Střídavě spala s jedním i druhým. Pak je pustila oba k vodě, protože se objevil někdo další a pro ni zajímavější – zpěvák kapely The Doors, idol sedmdesátých let Jimi Morrison. S ním to teprve byla jízda! Byli často pod vlivem marihuany, a tak je provázela řada skandálů. V hotelu se potulovali nazí nebo se milovali ve výtahu. Ale nakonec opustila Nico i Morrisona a propadla své největší vášni - heroinu.

Doors-electra-publicity-photo.jpg
Foto:  Propagační fotka The Doors z konce roku 1966 (zleva doprava: Densmore, Krieger, Manzarek, Morrison)
Elektra Records-Joel Brodsky, Public domain, via Wikimedia Commons

Obrat k lepšímu nastal v osmdesátých letech 20. století, kdy se začala zbavovat své závislosti na drogách a vydala svá nejlepší alba. Koncertovala po Evropě a v roce 1985 měla dokonce dva tajné koncerty u nás – v Praze a Brně. Začala psát autobiografii, kterou chtěla definitivně uzavřít svou temnou minulost. Bohužel to nestihla. V létě 1988 si jela odpočinout se svým tehdy pětadvacetiletým synem na své oblíbené místo – na ostrov Ibiza.

Při projížďce na kole ve velikém vedru zkolabovala, spadla z kola a zranila se na hlavě. Ve třech nemocnicích, kam ji přivezl taxikář, ji nechtěli přijmout, že se jedná jenom o úžeh. Teprve dodatečně se zjistilo, že zemřela na krvácení do mozku.

Zdroj info: Budínský Libor: Tragédie slavných, 2006

Na našem webu jste si mohli také přečíst: