Stále více lidí žije na dluh. Ze všech stran na vás útočí hesla „Nakupujte teď, zaplatíte potom“ nebo „Splníme vaše sny, cestujte a zaplatíte potom“.
Sousedka nečekaně zemřela, zůstal manžel a chlapec... A najednou to začalo. Ozývali se věřitelé a banky… Paní měla několik menších půjček: na pračku, na sporák, na lednici… Pokud rodina měla dva příjmy, dařilo se jim to vše jakž takž splácet. Ale s jedním platem, když pán jako závozník občas byl bez práce a chlapec na náhradní vojenské službě, to prostě nešlo. Začali dlužit i na nájmu, hrozil exekutor a vystěhování. Vyřešili to tedy prodejem družstevního bytu, splacením dluhů a životem v podnájmu... Jen mě tak napadá, co budou pánové dělat, až jim dojdou peníze z prodeje bytu…
Udělala jsem si takovou menší anketu mezi známými.
Skoro každý z nich si nechal zřídit v bance kontokorent, tj. možnost v případě nutnosti přečerpat a jít do mínusu. Výše je podle solventnosti klienta. Většina z nich si ho nechává jako zadní vrátka, na překlenutí občasného deficitu.
Jak k němu dochází nejčastěji? I to je naše specifikum. Zaměstnavatel se opozdí s výplatou mzdy, ta někdy putuje na konto i 5 dní…
Polovina známých si vzala úvěr v okamžiku, kdy si mohli odkoupit byt. Jednalo se o 10 lidí.
6 si půjčilo 100 000,-
3 200 000,-
1 500 000.-
Druhá polovina by se nezadlužila nikdy, protože mít dluhy je ostuda, nebo pouze pro podnikání.
Jedna renomovaná agentura udělala anketu s cílem zjistit, na co si lidé půjčují:
48 % na renovaci domácnosti – z toho 20 % na elektroniku
31 % na překlenovací úvěr ve finanční tísni – rozvod, pohřeb, nemoc
10 % na dovolenou
7 % nakupuje na splátky
4 % chtějí se vyrovnat movitějším kamarádům
A jak jste na tom s půjčkami vy? Hlasujte v naší anketě u článku.
Nový komentář
Komentáře
na takéto prípady predsa slúží bezúčelový spotrebný úver.
Jak tak čtu ty vaše příspěvky, příjde mi to až vtipné, 5400 na 2+kk, kež by to tak byloi dnes :) Ještě, že se o nás aspoň lépe stará správa nemovitostí..
Zuzanicka: proste mu naznacila, ze 1+1 je pro dva lidi malo... a taky proste nechce, aby ten jeji k ni prisel s holym z*dk*m.
sarobrouk: Díky. Doufám, že budeme platit podobně. Chvilku jsme se báli, že nájem ve vlastním bude stejný pronájem.
Zuzanicka: já to pochopila tak, že kdyby byli spolu, že by ten její vyměnili za větší s tím, že on by ten rozdíl doplatil.
marcellina*: jaksi nerozumím tomu,co jsi napsala o své kamarádce
má byt 1+1 a chlapa,kterého ale nechce do toho svého bytu právě proto,že je 1+1
a kdyby ten byt měl o 1 pokoj víc tak by ho tam chtěla?To by jako každý bydlel v tom svém pokoji?
to teda nemusí bydlet společně vůbec,protože by stejně nebydleli jako manželé
Holky, ty ceny za byty, co tu nize padaly, to mluvite o druzstevnich bytech nebo bytech v osobnim vlastnictni?
Zanna: Vivian: Já platím za nájem 2.600 (a to od začátku novostavby, čili 3 roky). + zálohy 2.800 = 5.400 za byt 2+kk fungl novej na malém městě.
Zjímalo by mě, jestli jsou nějaké tabulky a zákony podle kterých dělají ti vydřiduši nájemné. Chtějí nám je zvednout.
vladka: I v Praze koupíš 3+1 do 1,75 mil. (zrovna takový se teď prodával pod náma
), akorát se holt musíš smířit s tím, že to bude v paneláku na klasickém sídlišti ...
Zanna: o tom nic nevím
Vivian:Děkuju. S touhle sumou počítáme. Na idnes někdo psal o nových správcovských firmách a strašil dvojnásobkem, tak mě trochu vylekal.
Zanna: my platíme celkově něco přes tři tisíce, někde je to víc, někde míň... v novostavbě to možná bude míň, tam se asi tolik neplatí do fondu oprav (my bydlíme v 30 let starém domě)... pak záleží na tom, kolik máš zálohy na elektřinu, plyn, teplo, vodu atd...
Ahojte, také si budeme brát hypotéku. Chceme se stěhovat do novostavby (24 bytů na oploceném pozemnku) v Praze a chtěla bych poprosit, jestli některá z vás nemá zkušenost s tím, kolik se asi tak platí jakoby nájem(správa domu, fond oprav, atd.)?
Děkuju
Karel K.: napr. moje kamoska je baba s bytem, ale toho svyho
do toho bytu (1+1) taky nechce. Rekla mu, ze jestli s ni chce bydlet, at prijde jeste s jednim pokojem, takze mu naznacila, ze v jednopokojaci s nim nikdy. Jo holt nic neni zadarmo
medved: no nevím, jak je to spravedlivé. Sleduju trh s nemovitostma u nás ve městě co jsem ze školy venku. A když někdo neprodá dům šest let a nesleví ani jeden tisíc Kč? A neregulované nájmy? Jak si můžou být všichni tak jisti, že by tak neskončily i ty regulované po uvolnění cen? Tzn. klidně x let volné, protože takovou horentní sumu nikdo nedá
a majitel prachy nepotřebuje, protože těch bytů má šest a další ne moc čisté "aktivity"
Kdybych měla řešit bydlení, tak bych byla taky pro splácet hypotéku a po jejím splacení mít svoje, než platit někde nájem a pak odejít a nemít nic.
violetta: ja proste jen chtela rict, ze ceny bytu jsou "spravedlive"...vlastne jedny z nejspravedlivejsich, protoze je opravdu tvori trh - nabidka/poptavka...to se o vetsine jinych veci rict neda
...kdyz teda opominu tu spravedlnost
ktere se rika regulovane najemne
...je zase uplne jina story
...asi to bude tim, ze jsem se vzdelanim skoncila teprve loni
me bylo v dobe revoluce a cinkani 14, ale ve skole se to fakt bezne ucilo
violetta: mně teda bylo jen devět, ale cinkalo se klíčema, ne?
Nebo zvonečkama?
Vivian: ano to chápu, Praha je Praha a má své zákonitosti, ale jak píše violetta, je to vlastně po celé republice kromě Ústeckého kraje. Je to přemrštěnost, ale my to tu nevyřešíme.