Říká se, že muži milují pohled na ženská lýtka ladně se rýsující nad vysokými jehlovými podpatky. Říká se, že zbožňují jejich klapot a že přímo šílí z ženy v krajkovém prádle, punčochách a v lodičkách na jehle.

Tak nevím, ale žádného takového jsem nepotkala. Zatím všechny klapot když ne přímo iritoval, tak alespoň lehce znervózňoval, poznámky o poškrábaných parketách a dolíčkách v linoleu pominu. Lýtka po tatínkovi jsem raději schovávala v kalhotách a prádélko, punčochy, podpatky jako svádící rekvizity? To je jen filmová fikce. Nebo by vás snad pustil v botách do ložnice, neřku-li do postele?

Zkrátka, půvabné lodičky na jehlovém podpatku vlastním jenom jedny a vytáhnu je dvakrát do roka. Do divadla.
Ale stejně vám, co se můžete pochlubit pěkně tvarovanými lýtky a umíte si to svižně vykračovat na vysokých podpatcích, trochu závidím. Máte ženskou zbraň navíc.

A víte vůbec, že jehlové podpatky měly premiéru „teprve“ před pětapadesáti lety, a že je vynalezl italský obuvník hollywoodských hvězd Salvatore Ferragamo?
Kovový kolíček, který umožnil konstrukci závratně vysokého a přitom tenkého podpatku, tak vstoupil do dějin.
A ženy? Od té doby ze svých výšin nehodlají sestoupit.
Proč také, když mají tak krásně navrch?Na našich obrázcích vidíte ukázky původních střevíčků od Ferragama (zlaté páskové z roku 1956).
Tři páry luxusních lodiček od Diorova dvorního obuvníka Rogera Viviera z konce padesátých let.
Fialové pantoflíčky snad nejslavnějšího „ševce" současnosti, Manola Blahnika (obouval seriál Sex ve městě)
a lodičky, které se dají koupit dnes v obchodech.