Madonna (vlastním jménem Madonna Louise Ciccone) se narodila 16. srpna roku 1958 v Bay City u Detroitu ve státě Michigan v USA. Otec Silvio má italské kořeny a matka Madonna pochází z francouzské části Kanady. Madonna je třetí z celkem osmi dětí.

V Madonniných pěti letech zemřela její matka na rakovinu a Madonna se musela zhostit všech domácích povinností. Další ránu po smrti maminky jí zasadil otec, když se znovu oženil.

V roce 1978 pouze s pětatřiceti dolary v kapse přesídlila do New Yorku. Živila se, jak se dalo. Jako modelka pózovala pro časopisy Playboy a Penthouse.

V roce 1982 nahrála první singl Everybody, který stal se velkým hitem po diskotékách. Následuje první album s názvem Madonna, pro které sama napsala několik písní.

Krátce po prvním albu je tu první film, Desperately Seeking Susan, kde si zahrála prakticky sama sebe. 

V roce 1984 následovalo veleúspěšné album se singlem Like A Virgin a první turné po Americe. V den svých 27. narozenin se Madonna v Californii provdala za herce Seana Penna. V roce 1986 natáčeli společný film Shanghai Surprice a Madonna po první velké změně image s krátkými světlými vlasy vydává své další úspěšné album True Blue.

Světové turné v roce 1987 a stejnojmenný film a soundtrack k němu Who's That Girl. Ačkoliv Madonniny filmy pravidelně propadají, skladby k nim se stávají hity číslo 1.

Na jaře 1989 tu byla nová Madonna. Rozvedená, ale silnější a odhodlanější než kdykoliv předtím. Album Like A Prayer plné náboženských, rodinných a citových motivů zůstalo však zcela nepochopeno a označováno za rouhačské. Videoklip k této desce Express Yourself zase šokoval svou sexualitou. 

Rok 1990 byl plný nových projektů. Madonna se objevila ve filmu Dick Tracy. Natočila k němu soundtrackové album, s nejúspěšnějším singlem Vogue. Následovalo světové turné, beznadějně vyprodaná hudebně divadelní šou nazvaná Blond Ambition, během kterého vznikal i dokumentární film o soukromí nejslavnější zpěvačky všech dob. Závěrem roku vydala album svých největších hitů The Immaculate Collection. Videoklip Justify My Love je jakýmsi krátkým černobílým lehce erotickým filmečkem, který byl vydán jako historicky první videosingl.

V roce 1991 její píseň k filmu Dick Tracy získala Oscara. O rok později hrála spolu s Tomem Hanksem a Geenou Davis ve filmu o americké dívčí baseballové lize.

V říjnu 1992 vydává album s příznačným názvem Erotica, ale i fotografickou knihu Sex o svých erotických fantaziích. Videoklip Erotica připomíná reklamu na erotický salonek a televize ho odmítly vysílat. Ještě více než v Sexu nebo na desce se Madonna odhalila ve filmu Body Of Evidence, ale ten také propadl.

Po neúspěšném roce se Madonna vydala na úspěšné turné The Girlie Show. Ačkoliv bylo také plné erotiky, a bylo to spíše než koncert kabaretní představení, všechny skladby získaly nový, zajímavý kabát.

Po zasloužené přestávce po turné následovala další razantní změna vzhledu, vystupování i hudebního směru. Vzniklo album Bedtime Stories připomínající hip hop a r'n'b.

V této době se chystalo natáčení muzikálu Evita podle známé rockové opery. Madonna si na roli dělala zálusk už od konce osmdesátých let a byla ochotná pro ni udělat cokoliv. Napsala režisérovi Alanu Parkerovi dopis, kde mu detailně vylíčila své důvody, proč ona jediná může roli hrát, a postava Evity byla její.

V Argentině se však štáb a obzvlášť Madonna stávaly terčem častých útoků Argentinců, kteří brali film jako znesvěcení jejich hrdinky.
Během filmování se Madonna dověděla, že je těhotná se svým osobním trenérem Carlosem Leonem, a rozhodla se dítě si nechat.
Těhotenství tajila, ale když natáčení skončilo, oznámila mluvčí Liz Rosenberg tuto novinu světu. 14. října porodila Madonna dceru Lourdes Maria Ciccone Leon.

Evita se stala filmovým trhákem. Získala mnoho nominací na cenu Zlatý globus, kterou si odnesla domů i Madonna. Nominace na Oscara se však k překvapení všech Madonna nedočkala. Sošku získala jen skladba You Must Love Me.

Po Evitě se na její práci odrazilo mateřství a v roce 1998 byla vydána deska Ray Of Light, kritikou označována za nejosobnější desku a nejlepší dílo. V době raného mateřství se Madonna začíná  zajímat i o východní nauky, učí se Kabbalu a cvičí jógu. V letech 1999 a 2001 Madonna vydala dva soundtrackové singly Beautiful Stranger a American Pie pro svůj další opět neúspěšný film The Next Best Thing.

S blížícím se rokem 2000 se začaly objevovat v novinách spekulace, že se Madonna sblížila s britským filmovým režisérem Guyem Ritchiem.
V únoru je již vztah oficiální. Že by Madonna našla po letech toho pravého muže svého srdce?
Během roku dokončuje Madonna své další album a znovu otěhotní.

Tři týdny před očekávaným porodem 11. srpna se Madonně a Guyovi narodil syn Rocco Ritchie, Říkalo se, že oba - matka i syn - byli v ohrožení života, ale oficiálně bylo prý vše v pořádku. Oba se brzy zotavili a slavná maminka je připravená v plné síle na vydání alba Music. 

22. prosince 2000 si řekli Madonna a Guy své ano ve skotském Scibo Castle.
Rok 2001 Guy režíroval Madonnin videoklip k remixu What It Feels Like For A Girl z posledního alba. Ačkoliv to byl klípek spíše vtipný než brutální, byl na hudebních kanálech zakázán. 

V dubnu bylo po dlouhém osmiletém čekání oznámeno světové turné The Drowned World Tour, kde Madonna zazpívala zejména písničky z posledních alb a vůbec dělala věci, které nikdy zatím na jevišti nedělala - hrála na kytaru a nebo třeba létala.

V roce 2002 následoval druhý společný projekt s manželem Guyem, pod jehož vedením hrála ve filmu Swept Away. Ačkoliv byly Ritchieovy filmy vždy poměrně úspěšné, podle Madonniny tradice tento opět katastrofálně neuspěl. Ke konci roku pak natočila Madonna úvodní skladbu k filmu o agentu Jamesi Bondovi s názvem Die Another Day.
Nové album nese název American Life. Videoklip k pilotnímu singlu reaguje na válečné tažení USA proti tzv. teroristickým státům západní Asie. Plný válečných scén byl několikrát sestříhán a nakonec zcela stažen ještě před samotnou premiérou.

Další sen se Madonniným fanouškům splnil v roce 2004, další světové turné Re-Invention. A Madonna splnila přání snad každému, když zpívala své největší hity jako třeba Like A Prayer, Vogue, Deeper And Deeper, Music a Holiday.

Jako opravdový workoholik se Madonna pouští do práce na svém dalším albu. Jmenuje se Confessions On A Dancefloor. Podporovat novou desku se v létě 2006 Madonna vydá opět na světovém turné. Jméno dostalo podle alba - The Confessions Tour. A zavítá s ním i do Prahy.

Kromě toho se Madonna se stala tváří nové reklamní kampaně H&M.

A v roce 2006 se též aktivně podílela na vzniku nové charitativní organizace Rising Malawi podporující sirotky v Africe. Na své říjnové cestě do Lilongwe s manželem Guyem adoptovali syna jménem David.

V roce 2007 se Madonna odhodlala k dalšímu kroku ve své pestré kariéře - začala režírovat film - krátkou komedii s názvem Filth And Wisdom.
Zatím poslední - narozeninové turné s názvem Sticky&Sweet se rozběhne koncem léta.

Fanoušci se mají na co těšit. Jak to tak vypadá, bude Madonna ještě v šedesáti točit nové desky.

Reklama