shutterstock-664286920.jpg
Foto: Shutterstock

„Strach je bolest vyplývající z očekávání zla,“ řekl pravděpodobně nabubřelý mladík na začátku 19. století při jedné z debat o hrůzách války. Hned se tak dostal do přízně krále, protože znalost Aristotela byla považována za vrchol vzdělání.

Jenže, jak to tak bývá, trochu se nám citování postupem času zvrhlo a s nástupem sociálních sítí se objevil jistý nešvar. Citáty zkrátka zlidověly. Dnes si už nikdo neláme hlavu nad tím, kdo citáty vyslovil, citáty se různě překrucují, mění se jejich význam. Prakticky si může kdokoliv vymyslet cokoliv a větu naservírovat pod fotku nebo rovnou jen jako obrázek na svou zeď. Stejně jako v dávné minulosti sklidí od přátel ovace.

Jsme líní se zamyslet

„Někteří lidé jsou jako andělé, jen spadli na zem a polámali si křídla,“ napíše na svou sociální síť influencerka, která na fotografii melancholicky kouká na západ slunce s proteinovým nápojem v ruce. Neláme si hlavu tím, že citát jaksi tematicky nesedí k placené spolupráci s jistou značkou. Stejně jako mladík, který se dostal do přízně krále, čeká, že i ji citát povznese na vyšší úroveň. Marně.

Z nedávného průzkumu vědců z Univesity of Waterloo v kanadském Ontariu totiž vyplývá, že lidé, kteří mají rádi „hlubokomyslné“ citáty, jsou zkrátka hloupější než ti, kteří se jim vyhýbají. Používání těchto pseudo-hlubokomyslných hovadin, jak je sami vědci nazvali, postrádají samy o sobě smysl. Nikdo už nezná jejich autora a lidé je neumí ani zasadit do kontextu. „Ačkoliv se může zdát, že taková prohlášení mají nějaký možný hlubokomyslný význam, ve skutečnosti je to jen soubor populárních slov složených náhodně do věty tak, aby měla syntaktickou strukturu,“ uvedli výzkumníci ve studii.

Citáty si vzít nenecháme

Jenže společnost citáty zkrátka zbožňuje a byla by ochotna za ně bojovat. Kdo nikdy nepoužil ať psaným či mluveným slovem citát nejasného původu, ať hodí kamenem. Při četbě takových výroků máme pocit příjemné melancholie, občas se vrátí nějaký ten srdce bol, který si umíme krásně vytrpět. Při vyřčení citátu máme zase pocit, že morálně apelujeme na společnost.

Jsme v tu chvíli někdo víc, někdo, kdo ví mnohem více než ostatní! Neodradí nás ani fakt, že nějací vědci z Kanady říkají, že to tak není. Ale přesto by se měli především influenceři zamyslet nad jejich významem a třeba zkusit dohledat autora citátu, pokud existuje. Když něco milujeme, nemusíme to hned znásilňovat. Navíc, při nadužívání citátů může hrozit, že přijdeme o svět fantazie.

5 nejhorších citátů od neznámých autorů

  • To, že tě někdo nemiluje tak, jak ty chceš, neznamená, že tě nemiluje, jak nejlépe umí.
  • Štěstí člověka nezávisí na jeho síle, ale na jeho náladě.
  • Muže dělá jeho žena.
  • Život je boj, tak se pozabíjejte a já bych s dovolením prošla!
  • Kdybych už nikdy nepřivoněla k tvému květu, který jsem dřív tak hloupě přezírala, nevadí, neboť jeho vůni ucítím na každém kroku…

Čtěte také:

Reklama