Práce horského průvodce je považována spíše za mužskou profesi? Jak jste se k ní dostala vy?
6048c6dec4e24obrazek.png
Foto: Marie Lollok Klementová

Jako průvodkyně v outdoorových kancelářích jsem pracovala už jako vysokoškolská studentka. Provádění po našich horách jsem postupně rozšiřovala o zahraniční destinace, Skandinávii, Alpy, později jsem začala provádět i mimo Evropu, v Nepálu, Andách, vloni jsem byla v Patagonii. Hory miluju a jsou pro mě druhým domovem. Cítím se v nich svobodně a moc mě baví i vymýšlení různých programů šitých mým klientům na míru, například přechod Dračích hor, výstupy na méně známé vrcholy, horské akce pro maminky bez dětí, kterým říkáme „kinderdetox“. Samozřejmě je to náročná práce, musíme mít mezinárodní certifikaci, neustále se vzdělávat, udržovat fyzickou kondici. Bez toho by profesionální horská průvodkyně svou práci nemohla vykonávat.

Je možné skloubit práci náročnou na čas a cestování s péčí o dvě malé děti?
6048c78c80f61obrazek.png
Foto: Marie Lollok Klementová

Můj manžel je také horským průvodcem, tak přesně ví, o čem naše profese je. Narození dětí převrátí život vzhůru nohama, ale naštěstí máme i babičky, které nám pomáhají s hlídáním během víkendů. Pokud jedeme na zahraniční expedice, plánujeme termín tak, aby alespoň jeden z nás byl s dětmi doma. Já jsem vlastně cesty do hor nikdy, ani během těhotenství, dokud mi to fyzický stav dovolil, neomezila. A k práci jsem se vrátila velmi rychle po porodu. Začínala jsem kratšími ferratovými kurzy, postupně přidávala jednodenní akce v Alpách a teď už na hory jezdíme s našimi dětmi. Je jim pět a šest let jsou už zdatní horalé.
6048c7f259ed2obrazek.png
Foto: Marie Lollok Klementová

V době covidové pandemie se ale musela vaše práce radikálně změnit…
6048c74771367obrazek.png
Foto: Marie Lollok Klementová

Samozřejmě teď je všechno jinak. Vloni během léta jsme ještě nějakou práci měli, od října je to ale špatné. Expedice do Nepálu, Patagonie a dalších exotických destinací jsme museli přesunout na příští rok a nejezdíme ani do evropských hor. Vzhledem k současným omezením nemůžeme provádět klienty ani v Čechách. Naše činnost není ani teď v době epidemie, na rozdíl od jiných, zakázána a nemáme tak nárok na žádné kompenzace. Cestovní kancelář, kde jsem byla zaměstnána, zkrachovala a jsem registrována na úřadu práce. Snažíme se s manželem maximálně omezit výdaje, abychom krušnou dobu přežili. Doufáme, že nám, horským průvodcům, pomohou i aktivity, které vyvíjí Česká unie cestovního ruchu, jejímž členem Český spolek horských průvodců je. Tato podpora, jmenovitě skvělého prezidenta České unie cestovního ruchu, Viliama Siveka, je pro nás nesmírně důležitá. Víme, že za nás někdo bojuje a nejsme zcela zapomenutí. I když bohužel zatím na dobré zprávy stále čekáme. Snažím se ale být optimistická a nezakrnět jen u žehlení, vaření a udržování domácnosti. I z negativní zkušenosti si můžeme vzít do dalšího života něco pozitivního – naučit se jiné věci, vzdělávat se. Nikdy jsem se nevěnovala e-komerci a to je aktuálně jeden z nových cílů. Ráda bych rozjela malý e-shop pro ženy, které milují horskou turistiku, a nabídla jim zajímavé doplňky, které ocení na výpravách do hor.

Věříte, že se vaše profese z pandemie vzpamatuje a vrátí se do normálu?
6048c7d82ed55obrazek.png
Foto: Marie Lollok Klementová

Jsme s manželem v tomto ohledu optimisty. Bude to určitě nějaký čas trvat, ale doufáme, že v omezeném režimu budeme mít práci i letos. Nějaké nabídky na práci od jara máme, momentálně jsme ale na totálním dně. Věříme, že pomůže, jakmile bude populace proočkovaná. Bez toho je pro nás zatím cestování do zahraničí se skupinkami klientů velmi komplikované.

Podělíte se s námi na závěr o nejkrásnější zážitek z Vašich cest do exotických dálek?
6048c7b985dadobrazek.png
Foto: Marie Lollok Klementová

Východy Slunce na vrcholu vysokých hor. První výstup na pětitisícovku. Pak na šestitisícovku. Naše malé blonďaté děti v Barmě. Treky, které jsem prošla s mámou, naposledy jsme byly v Patagonii. Je jich spousta, všechny jsou krásné.
6048c811ac313obrazek.png
Foto: Marie Lollok Klementová

Mohlo by vás také bavit: Cecilie Skog: Královna hor

Reklama