Podle odhadů má alergii na lepek každý dvoustý člověk. V České republice se však na ni léčí jen čtyři tisíce pacientů. Někteří postižení tedy ani netuší, co je trápí.

Dvacetiletá Klárka byla značně překvapená, když jí lékař řekl, že za její zažívací a kožní potíže může celiakie. Dříve si myslela, že je to jenom zažívací choroba. Pak jí došlo, že už se nikdy nezakousne do křupavé kůrky chleba.

Jistě jste už i vy slyšeli pojem bezlepková dieta. Vždyť i v obchodech jsou některé regály vyhrazeny pro potraviny s nálepkou „bez lepku“. Ty totiž slouží lidem, kteří trpí alergií na lepek, takzvanou celiakií.

Jak nemoc poznáte?
Celiakie je nevyléčitelná choroba. Často se dědí po předcích. Kdo jí onemocní, neměl by už nikdy jíst potraviny, které obsahují  lepek – gluten – což je vlastně vrchní část obilních zrn (žita, pšenice, ječmene). Jakmile se lepek dostane do zažívacího ústrojí, vyvolá imunitní reakci, která poškozuje sliznici střeva. Malé děti dostanou průjem, hubnou a někdy jsou opožděné ve vývoji. Mezi projevy, které budí podezření u dospělých, patří chudokrevnost, revma, opakující se infekce, osteoporóza, kazivost zubů a nakonec i bezvodnost.

Nebezpečné je, že neléčená celiakie může mít vážné důsledky včetně „nabourání“ imunitního systému, zhoubných nádorů apod. Lze ji prokázat jen vyšetřením střevní sliznice (tzv. biopsií). Její jedinou léčbou je potom doživotní bezlepková strava.

Lékař řekl, že i já…
Sdělili vám, že trpíte celiakií? Nic si z toho nedělejte. I s ní se dá příjemně žít. Jen se musíte smířit s tím, že nesmíte pozřít jediné zrnko obilné mouky. Útěchou vám může být, že bezlepková strava je zdravá.

Bezlepková dieta má jedno nebezpečné úskalí. Lepek totiž bývá obsažen také v potravinách, kde by jste ho nejméně čekali. Jako například v uzeninách, konzervách nebo dokonce i v jogurtech… Můžou za to potravinářská „éčka“ a „dochucovadla“.

Také by jste měli vědět, že to co jíte, se nesmí mouky ani dotknout. V praxi to znamená, že nemůžete krájet maso na prkénku, kde se před tím krájely knedlíky, nebo považovat za bezlepkovou hovězí polévku, z níž jste vyndali nudle.

Také dodržujete bezlepkovou dietu? Jak nahrazujete ve stravě mouku?

Reklama