Po škole mnoho mých kamarádek odjíždělo za prací do zahraničí. Neuměly řeč, neměly zkušenosti. A přesto se vydaly do cizí země, aby zde mohly začít pracovat jako au-pair.

Také jsem o této možnosti přemýšlela. Byla to lákavá nabídka. Ale ani vidina dobrých peněz, větší znalost jazyka a poznání cizí země mě nepřesvědčily. Přece jenom jsem si nebyla jistá, že bych to zvládla.

Kamarádky odjížděly a přijížděly. Jedna z nich před několika měsíci odjela do Ameriky. O Vánocích poslala prosluněné fotografie a vypadala na nich šťastně. A tak mi to nedalo, abych se jedné z nich nezeptala na podrobnosti této práce.

Ivana (24) v Londýně jako au-pair pracovala dva a půl roku. V první rodině se starala o chlapečka (18 měsíců) a dvě holčičky (4 a 6). V druhé rodině měla na starosti dvojčata (5) a holčičku (9).

Proč ses rozhodla odjet do Anglie jako au-pair?

Chtěla jsem se především naučit angličtinu a poznat jiný život než v malém městě v jižních Čechách. Anglie byla nejbližší zemí od nás, kde se člověk angličtinu naučí. Jako au-pair máte možnost se ji naučit a je to mnohem levnější, než když tam odjedete pouze studovat. Navíc jsem v Londýně už měla několik známých z Čech.

 

Kdo ti na začátku nejvíce pomohl?

Předtím, než jsem odjela, to byly určitě kamarádky, které už v Anglii pracovaly. Od nich jsem se dozvěděla, jak to v Anglii funguje a co všechno je nutné si zařídit. Agentura v Čechách mi sehnala rodinu. Ale z praktických informací mě na cestu vybavila pouze dvěma příručkami. Jedna pojednávala o Londýně a druhá o tom, jak být au-pair. V praxi jsem však ani jednu nevyužila.

 

Co pro tebe bylo na začátku nejtěžší?

Určitě angličtina. Jazyk jsem se učila už od páté třídy a myslela jsem si, že anglicky umím dobře. Ale ve chvíli, kdy na mě začali mluvit rodilí Angličané, nerozuměla jsem jim ani slovo, především mladým lidem, kteří mají svůj slang. Vzpomínám si, že když jsem byla v rodině asi týden, měla jsem jít jen s dětmi nakoupit k McDonalds. Děti byly malé a já jsem vůbec nerozuměla tomu, co chtějí.  

 

Jak dlouho trvalo, než to začalo být lepší?

Přibližně měsíc. Hodně mi v té době pomáhalo sledovat televizi a také co nejmenší kontakt s českými kamarádkami. Bude se to možná zdát divné, ale určitě je ze začátku lepší, pokud se s Čechy kontakt co nejvíce omezí. Člověk je pak nucen mluvit jen anglicky a rychleji si jazyk osvojí.

 

A co děti? Jak na tebe reagovaly?

Ze začátku se mi snažily hodně pomáhat a problémy jsem s nimi žádné neměla. Po určité době se však přestaly stydět a začaly si vůči mně více dovolovat.

 

Jsou anglické děti jiné než ty české?

Během svého pobytu v Anglii jsem měla možnost poznat anglické děti od jednoho měsíce do dvanácti let. A všechny mají společný rys – jsou rozmazlené. Dokonce bych řekla, že anglické děti by potřebovaly dostat pořádně na zadek.

 

Proč?

V Anglii se nesmí děti uhodit na veřejnosti a všichni potomci toho využívají. Ve chvíli, kdy například rodiče nakupují a dítěti se něco líbí, začne brečet a vztekat se. Angličan mu raději nakonec určitou věc koupí. Vše jen proto, aby se dítě uklidnilo.

 

Opravdu děti dosáhnou svého?

Většinou ano. V rodině, kde jsem pracovala jako au-pair, si tak šestiletá holčička doslova vykřičela horské kolo.

 

Komu bys určitě nedoporučila práci au-pair?

Někomu, kdo nemá trpělivost hlídat cizí děti s vědomím, že je nemůže potrestat.

 

Dá se vůbec díky této práci zbohatnout?

To vážně ne. Pokud má au-pair plat 60 liber týdně, na velké šetření to určitě není. Hodně dívek si proto navíc ve volném čase hledalo možnost uklízení. Nebo také „dělaly“ babysitting, kde dostaly 5 až 6 liber za hodinu.  

 

Měla jsi někdy v anglické rodině pocit, že s tebou jednají jako se služkou?

Já osobně s tím zkušenosti nemám. V první rodině na mě byli velmi milí. Snažila jsem se například umýt nádobí a oni mi rovnou řekli, že nejsem přece žádná služka. Ve druhé rodině byl manžel z Argentiny a ona byla ze Španělska. Oba měli již britské občanství a chovali se ke mně také v pohodě. Z vyprávění kamarádky však vím, že ji rodina brala jako služku. Pracovala v rodině černochů, a když si například ráno šla udělat snídani, zjistila, že veškeré jídlo v ledničce bylo popsáno, komu patří. Její jméno tam však nebylo. Nakonec jí řekli, že jestli má hlad, musí si jídlo sama koupit a jejím hlavním úkolem je uklízet.  


Au-pair – práci vykonávají cizinky. U rodiny většinou bydlí. Rodina dívce dává jídlo. Plat: cca 60 liber týdně.

Nanny – na rozdíl od au-pair má kvalifikaci, například kurz první pomoci. Mnoho Angličanek tuto práci vykonává jako svoji hlavní pracovní činnost. Většinou nanny přichází do rodiny ráno a je s dětmi, než přijdou rodiče domů. Plat: 200 liber týdně.

Babysitting – hlídání dětí, když jsou rodiče pryč z domu jen na několik hodin. Plat: 5 až 6 liber za hodinu.  

 

Kdo si v Anglii může dovolit au-pair?

Mám pocit, že pomalu každá rodina. Ti bohatší mají nanny. Téměř všichni tam využívají minimálně babysitting. Pokud nemají k dítěti někoho známého, automaticky zavolají do agentury a objednají si babysitting na určitou hodinu.

 

Proč to tady v Čechách podle tebe nefunguje?

Je to způsobeno jiným stylem života. Je to vidět například na přístupu k vaření. V Čechách většinou žena, která má rodinu, přijde odpoledne domů a snaží se, aby bylo uvařeno. V Anglii to ve většině případů nefunguje. Jednoznačně tam vedou polotovary, které žena strčí do mikrovlnky, a je uvařeno. Anglické ženy se spíš chodí bavit. A to i ženy v domácnosti. Potřebují pomoc au-pair, aby si mohly zajít zacvičit, na nákupy. Anglické ženy mají rády své pohodlí.

 

A přesto si pořizují děti?

Ano, a je tam normální mít více než dvě děti. Většinou si první a druhé pořizují kolem 30 let. Pro třetí se rozhodnou někdy kolem čtyřiceti let. Mají se na co těšit, když se jim starší děti pomalu odcizují. V Anglii je však i hodně maminek, kterým je kolem sedmnácti. Většinou se však o děti starají jejich maminky a ony se chodí bavit.  

 

Chtěla bys mít po této zkušenosti děti ty sama?

Určitě jsem spíš díky práci au-pair pochopila, že na to, abych mohla mít vlastní děti, ještě nejsem dostatečně vyzrálá.

 

A co angličtina, umíš?

Komunikuji dobře, to mi nedělá problémy. Ale je to spíš hovorová angličtina. Psaní je o něco horší. Znám třeba slovíčka, vím, co znamenají, ale nevím, jak je napsat. Ale hodně pomůže, když dívka ještě navíc chodí v Anglii do školy. Tam musí mluvit s rodilou Angličankou, a navíc je zde mnoho cizinců, se kterými se seznámí. 
 

Myslíš, že do Anglie stále jezdí mnoho dívek z Čech?

Nejvíc tam jako au-pair kromě Češek pracují Polky a Slovenky. Ale už zájem o tuto práci trochu slábne. Poté, co jsme vstoupili do Evropské unie a nejsou potřeba víza, tam jezdí lidé spíše za jinou prací, než je au-pair. Už to nejspíš není tolik atraktivní jako dřív.

Téma: AU-PAIR
Hlídala jste někdy cizí děti?
Komu se nebojíte svěřit své ratolesti?
Bydlela byste s cizí mladou dívkou?
Odjela byste do zahraničí pracovat jako au-pair?
Kdo si může paní na hlídání dovolit?
A co Váš pes?
Kdo se o něj postará, když jste v práci?
redakce@zena-in.cz

 

Reklama