md.jpg
Foto: Shutterstock

Mezinárodní den žen uznává Organizace spojených států a jeho kořeny sahají do roku 1908, kdy se uskutečnila stávka newyorských švadlen. Ženy v ní bojovaly za volební právo. Jejich svátek se následně poprvé slavil 29. února 1909, ale po první světové válce se ustálilo datum, které je dodnes, tedy 8. března.

Mezinárodní den žen je mimo jiné oslavou ženské síly, odhodlanosti, statečnosti, hrdosti, solidarity či rovnoprávnosti, za kterou dlouho bojovaly a mnohdy stále bojují. A to si určitě zaslouží alespoň trochu speciální den nebo minimálně odpoledne. 

Po stopách významných žen

Pokud si nechcete brát dovolenou, můžete MDŽ oslavit až o následujícím víkendu některým z výletů po stopách významných českých žen.

Vydat se můžete například do Prahy na návštěvu Anežského kláštera, který založila Anežka Přemyslovna, dcera českého krále Přemysla Otakara I. Žena, která byla později svatořečena, působila jako abatyše a založila i špitál, kde bylo postaráno nejen o nemocné, ale i o chudé.

Výraznou historickou osobností byla také svatá Ludmila, manželka knížete Bořivoje I., která pečovala o chudé. Její osudy jsou spojené hned s několika místy, jako je Tetín či Levý Hradec.

Navštívit můžete také Babiččino údolí a zavzpomínat tak na významnou českou spisovatelku Boženu Němcovou.

Potěšte sebe i ostatní

Při MDŽ byste samozřejmě měla oslavit i samu sebe a udělat si například radost něčím, co jste si chtěla už dlouho koupit, ale pořád jste to odkládala. Není ale dobré myslet jen na sebe, ale je fajn udělat radost i ženám ve vašem okolí. Kolegyním, dceři, mamince či kamarádkám můžete koupit třeba maličkou kytičku v květináči nebo jinou malou pozornost. Radost je vždy větší, když je sdílená. Nemusíte dokonce ani nic kupovat, kolegyně i kamarádky jistě potěší i obyčejný e-mail, ve kterém jim popřejete hezký Mezinárodní den žen a případně oceníte jejich kvality a přednosti. 

Můžete také hledat způsoby, jak pomoci ženám, které se nemají tak dobře. Lze se například domluvit s některým azylovým domem nebo charitou a darovat ženám v nouzi oblečení, kosmetiku apod.

cjas.jpg
Foto: Shutterstock

Knihy o silných ženách

Další možností je sáhnout po knize nějaké inspirativní ženy, která vám dodá odvahu a ukáže, že nic není nemožné. Jednou takovou je třeba publikace Hrdinky: Příběhy významných českých žen od autorek Renáty Fučíkové, Lenky Křížové, Kateřiny Tučkové a dalších. Zajímat by vás mohl i Zápisník abstinentky o tom, jak se Michaela Duffková dostala ze spárů alkoholismu. Příběh Milady Horákové zaznamenává publikace Jdu s hlavou vztyčenou od Daniela Anýže. A pokud chcete nahlédnout do příběhu někoho, kdo žije za hranicemi, můžete sáhnout třeba po knize Můj příběh od bývalé první dámy Michelle Obama, která je nejen módní ikonou, ale také bojovnicí za práva žen a menšin. Určitě vás nezklame ani feministicky laděná česká kniha podle stejnojmenného pořadu Branky, body, kokoti.

Filmy o silných ženách

Nebaví-li vás četba, silné ženy si můžete připomenout i prostřednictvím filmů. Příběh mexické malířky zpracovává Frida v hlavní roli se Salmou Hayek, s dětmi se můžete podívat na animovaný film Rebelka o zkušené lučištnici, která prožívá jedno velké dobrodružství. Silné hrdinky představuje i snímek Malé ženy.

ew.jpg
Foto: Shutterstock

Nové koníčky

Pokud jste už dlouho uvězněná ve stereotypu a ve skrytu duše toužíte zažít něco nového, je MDŽ ideálním dnem se k tomu konečně odhodlat. Zapřemýšlejte nad svými zálibami a nad tím, co by vás mohlo bavit. Jestli je to kreslení, přihlaste se na nějaký kurz, kde se můžete zdokonalovat. Pokud se ráda hýbete, začněte navštěvovat třeba taneční kurzy pro ženy apod.

Zdroje: Wikipedia, ČSFD, Kudy z nudy, autorský text, knihkupectví Martinus

Čtěte také: