Dnes začíná loučení s rokem ohnivé Opice a zítřejším dnem začíná rok ohnivého Kohouta. Čínskému Novému roku se někdy říká Lunární Nový rok, protože jeho datum je stanoveno podle čínského lunárního kalendáře. Datum se každý rok liší, ale je vždy v období od konce ledna do začátku února. Je nejdůležitějším z tradičních čínských svátků a jeho oslavy trvají 15 dní!

new

Jen pár tipů z velkého množství čínských tradic na Nový rok

  • Ukliďte svůj dům před novým rokem tak důkladně, jak jen je to možné. Smeťte smůlu končícího roku. Tato tradice je založena na přesvědčení, že úklid domu v této roční době „zamete pryč smůlu“, která se nahromadila za minulý rok. Smeťte všechny těžkosti osudu a udělejte místo pro štěstí. Tuto tradici považují Číňané za velmi důležitou.
  • Během několika prvních dnů nového roku svůj domov neuklízejte. Nechcete přeci riskovat, že byste si smetli v novém roce své štěstí. Ukliďte smetáky, lopatky a hadry! Nezametejte ani neutírejte okna. Během následujících 13 až 15 dnů jste zbaveni úklidových povinností. Váš domov může být sice trochu špinavější než obvykle, ale je to důležitou součástí tradic.  
  • Rozmístěte v domě květiny, jako jsou lotosy. Lotosové květy symbolizují znovuzrození a nový růst.
  • Po celém domě umístěte do misek mandarinky. Mandarinky s listy, stále neporušené, jsou plody štěstí do nového roku. Udržujte sudá čísla, protože nerovnost čísel přináší neštěstí. Při nabízení mandarinek ostatním je nabízejte vždy v párech.
  • Pokud budete hostit party, tak kromě výzdoby domu červenou barvou, byste měli do dekorace zařadit také obrázky zvířete pro daný rok.
  • Komunikujte s ostatními pozitivně. Tento den neplačte a nezvyšujte hlas, nehádejte se, vyhněte se sporům a negativním postojům. Přineslo by vám to smůlu.
  • Během oslav Nového roku navštivte své přátele a příbuzné tak, jak jen je to možné. Šiřte pro nadcházející rok štěstí a dobrou vůli. Je čas spojit se a sdílet oslavy společně.  

Veškeré tradice a zvyky najdete v článku na www.asianstyle.cz

Reklama