Až se budete zítra ráno oblékat, nezapomeňte na jednu věc. Respektive zapomeňte. Na středu 22. června totiž připadá Mezinárodní den bez kalhotek. Jak vůbec vznikl a co na to urolog?

Den bez kalhotek se začal slavit roku 2012, kdy na sociálních sítích vznikla početná skupina fanoušků chození takzvaně naostro. Na letošek tak vychází už pátý ročník.

Urolog nabádá k ostražitosti

Samozřejmě, jedná se o recesi. Ale svůj názor k ní zaujímají i odborníci. „Co se týká pozitivního vlivu na psychiku, může to podle mého názoru některým ženám přinést osvobozující pocit volnosti a pohodlí,“ říká klinický psycholog Mgr. Petr Křenek. Opatrnější už jsou ale například urologové.

„Spodní prádlo má svůj význam. Je totiž rozdíl mezi chozením nahý, jako např. na nudapláži a chozením takzvaně naostro. Chodit nahý může být do jisté míry zdraví prospěšné, ale domnívám se, že při nošení kalhot bez spodního prádla se zvyšuje možnost eventuální infekce dolních močových cest, protože kalhoty přeci jen neměníme tak často, jako spodní prádlo,“ přemítá MUDr. Josef Stolz, primář urologické kliniky Uroklinikum.

kalhotky

Zavést do kalendáře?

„Tímto svátkem se u nás vracíme do dob Rakouska-Uherska, kdy byly v módě delší sukně, a ženy v létě z hygienických i z praktických důvodů kalhotky nenosily: jednak v té době bylo na trhu spodních kalhotek poměrně málo, a za druhé se ženy v teplých dnech takto cítily pohodlně a příjemně. Chození bez kalhotek pamatují ženy, kterým je dnes přes osmdesát let,“ vysvětluje Mgr. Petr Křenek, klinický psycholog a uvažuje: „Osobně pochybuji, že ženy v Čechách vůbec vědí, že takový svátek existuje. Obecně jsou ženy i muži o různých tématech málo informováni. Má-li být tenhle svátek funkční, měl by být podle mého názoru jasně označen v kalendáři… Pak to teprve začne všechny zajímat. A pokud to bude spojené s oslavou, jako například na MDŽ, může to stejně jako v minulosti přispět k populační explozi.“

Reklama