Stojím na malém náměstí s kašnou z mědi. Čas a voda mění objekt každým dnem a autor si myslel, že to bude zajímavé. Půlka města tone v hrůze, že radní vyhodili peníze na úplný šunt, když už po pár měsících to takhle voblejzá.

 

             Takže, co jsem to chtěla? Boty do opravy… „Zdržím vás jen minutku!“ zašveholí chlápek v obleku po starším bratrovi. „Jistě se zlobíte, kolik peněz si bere vaše banka za běžné akce na účtu!“ Zírám na něj a přemýšlím, co jsem to chtěla. A co chce asi ten chlapík. Jak se tak dívám na vzorek jeho ponožek, který jasně kontrastuje s barvou zvolené obuvi…Jasně! Obuvi! K ševci jsem chtěla. „Takže, co jste to říkal?“ Chlapík lesknoucí se úpornou snahou se zmateně podívá do svých desek s poznámkami. Asi jsem ho přerušila mimo rytmus. „Zdržím vás jen minutku!“ S díky se obracím na další cestu.

 

           „Vezměte si letáček!“ směje se na mě dívka ve žlutém tričku. Na letáčku se směje náměstek a pod náměstkovým bříškem se směje věta: CHCEME SE O VŠEM ROZHODOVAT S VÁMI! No nazdar. „Letáček už mám.“ Chvátám dál. Takže boty a koupit… počkat, někde to tady je... ten lísteček... vytahuji letáček, druhý a třetí letáček, placku za deset korun pro nemocné děti, žvýkačky… sakra! Asi jsem ho nechala ležet na stole.  „Noooovy prostoooor!“ břinkne mě hlas chlapíka z podchodu. Jejda. Zas jeden. Přece nemůžu zachraňovat všechny. Jsou to lidé, kteří se odhodlali začít znovu! Masíruje můj mozek věta z radničních novin. Ach jo. No tak jo. „Tak jedny si teda vezmu,“ platím a představuju si, že jednou tady můžu stát já. Ale teď už fakt jdu na ten nákup!

 

            „Dovolte abych…“ 

            „Ne, ne, ne!“ zvedám ruce v obranném gestu. „Ani minutku! Já…“ Sakra… to je snad starosta! No jo. To je trapas. Třese mi pravicí a od dívky v modrém tričku dostávám růži a balonek. Zatímco se ode mě vzdalují, zastrkávám růži do tašky a balonek přivazuji ke kabelce…Takže nákup.

 

            Ostrý hvizd! Co to?! Vláček?! Ajo... zapomněla jsem, že touhle ulicí jezdí teď volební vláček. Uskakuji stranou a představuji si, jak u nás doma zvoní policie, příslušník se ptá manžela, jestli je můj manžel, a vážně mu sděluje, k jaké nehodě došlo... pietně mu předává otlačený knoflík, mou zlatou sedmičku vpravo nahoře a kabelku s otiskem pneumatiky…

 

            „Ochutnáte nové sýry z tradičních receptů?“ Sen se rozplývá s vůní česneku. Paní v zástěře mi přistrkuje jednohubku. „Máš nějaké drobné na autobus?“ upírá ke mně plačtivé oči ten člověk, co jezdí každý den do Liberce (okradli ho a má tam nemocnou matku).

 

            Už ne, už ne! Já chci domů! Copak tahle cesta nikdy neskončí? Všechno se točí. Co jsem to chtěla, kdo jsem, odkud jdu a kam?! Vidím pevný bod! Přísné oči dámy s časopisem. „Uvažovala jste někdy o bibli, slečno?!“ ptá se tak přísně, že se rovnou vrhám na útěk!

 

            „Nenechte trpět nevinné!“ křičí na mě mladík a ukazuje mi plakáty s utrhanými nehty a říká něco o Číně a rychle rostoucím bambusu. Začínám uvažovat o bibli...

            „Moment!“ zastavuje mě chlápek ve svetru a do náruče s předměty zachraňujícími půl zeměkoule mi strká lístek CHCEME KOUPIT BYT VE VAŠEM DOMĚ. Odstrkuji ho a přidávám do kroku, běžím. Ne, ne, ne! Snad to stihnu! Náš byt ne!!!!

 

Náš byt ne! Líbám podlahu v předsíni. Uf. Sakra. To jsem to zase nezvládla. Ale zítra! Zítra už zařídím všechno. Ještě že je ve špajzu chleba ze včerejška.

Reklama