Posledn
í dobou máte stále hodně práce? Nestíháte si najít čas na to, strávit chvíli s rodinou. Ráno odejdete do zaměstnání a vracíte se pozdě večer? Pak jste na tom stejně jako Drew Baylor ve filmu Elizabethtown, který má dnes v Česku premiéru.

 

Možná si pomyslíte, že půjde jen o další z řady amerických happy endů, které jsou o ničem. Pokud máte takový názor, rozhodně na tento film zajděte. Pochopíte totiž, že při označení filmu romantická komedie to nemusí být vždy pravidlem. A třeba vám právě čas Vánoc a tento film pomůže připomenout si, co je pro váš v životě nejdůležitější a co není radno zmeškat.

 

Drew (Orlando Bloom) je obyčejný mladý Američan, který se rozhodl svůj život věnovat kariéře. Pracuje v obuvní společnosti a ve chvíli, kdy si myslí, že může dosáhnout vrcholu, najednou spadne tvrdě na zem. Ale vždy může být i hůř, a to pozná i Drew, když mu ve chvíli, kdy se odhodlá spáchat sebevraždu, zavolá jeho sestra. Nevypráví mu o počasí, ani o tom, co nového si koupila, řekne mu něco, co změní jeho život. Jeho otec zemřel na infarkt.

 

Touto zprávou odstartuje celý příběh. Drew odlétá na pohřeb otce do jeho rodného města Elizabethtown. Až tady, v malém městečku, kde se každý s každým zná, začíná chápat, že svého otce možná ani nestačil poznat. Při letu do Elizabethtown se navíc seznámí s letuškou Claire (Kirsten Dunst). 

Claire se Drew zalíbí na první pohled, ale on nemá ani pomyšlení na flirtování. Vytrvalost však růže přináší a v tomto duchu po celou dobu jedná i Claire. Je k němu milá, pozorná. Sice se mi občas zdálo, že to se svojí horlivostí možná trochu přehání, ale nakonec je to právě ona, kdo se stane pro Drewa pomocníkem v cizím městě a do které se zamiluje.

 

Orlando Bloom v Elizabethtown hraje velice citlivého a zamyšleného muže, který jakoby nevnímal svoji přitažlivost. Navíc se zdá, že ani pro ostatní ženy ve filmu není příliš šarmantním. Na rozdíl od Pirátů z Karibiku je zde mladým klukem, který se musí především vyrovnat sám se sebou a na okolní svět na chvíli zapomenout.

 

Kirsten Dunst v roli Claire se velice úspěšně ztotožnila s obyčejnou, i když trochu drzou holkou od vedle. Nejvíce mě ve filmu nadchla Susan Sarandon, která se představila v roli matky Drewa. Přesně ztvárnila ženu, která musí žít i přesto, že její muž tak náhle zemřel. Matku, která své děti potřebuje, a přesto chce vše zvládnout sama. Její skloubení smyslu pro vtip i smutek bylo velmi přesvědčivé.

 

Režisér, scenárista a producent filmu Cameron Crowe uchopil příběh právě včas. V době, kdy neustále někam spěcháme a rodina je důležitá, ale přece jenom ne vždy nejdůležitější. Člověk si stále říká, že je čas… čas říct někomu, že vám na něm záleží, že je pro vás důležitá jeho přítomnost, že ho máte rádi...  A pak se najednou stane něco, co vás donutí zastavit se a ohlédnout se za sebe.

 

Jediné, co bych filmu vytkla, je jeho délka. Dvě hodiny byly přece jenom příliš a zdá se, že Cameron Crowe prostě nechtěl ve scénáři nic škrtat. Navíc při konečné jízdě Amerikou jsem si trochu připadala jako při hodině zeměpisu, ve které je nutné stihnout vše a přitom skoro nic. Trochu škoda...

 

V každém případě to hlavní: smích a slzy jsou ve filmu Elizabethtown uchopeny tak, jak by být měly. Odcházela jsem z kina plna emocí a odhodlání, že jestli je někdy čas říct si, co je pro mě v životě nejdůležitější, tak to udělám dřív, než bude pozdě. 

Reklama