Zítra totiž slavíme v České republice Den učitelů. V tento den se v roce 1592 narodil pedagog a spisovatel Jan Ámos Komenský, Učitel národů.

I proto si budeme celý den povídat o učitelích. Jsou to lidé, s kterými se celý život setkáváme, i kdybychom nechtěli, ovlivňují nás po velkou část života. První učitele (spíš učitelky) pozná každý z nás v mateřské škole, hodně jich zažijeme ve škole základní, střední, někdo na vysoké. A pak to začíná znovu, když se nám narodí děti.

A jaké to je, když nám učitel nesedí, neumí učit nebo cokoliv jiného, ví asi každá z nás. Napadá mě, jaký je vlastně ideální kantor? Co by měl mít, umět, jaký by měl být?

Když tak vzpomínám na všechny své učitele a učitelky, ideál mezi nimi asi nebyl. Učili mě ve školách spíš ženy než muži, a nějak radši vzpomínám na ty muže - třeba náš učitel tělocviku na základní škole, to byl chlap! Ideálu se hodně blížil, navíc byl pěkný, ale nevím, jak by to vypadalo, kdyby nás učil nějaký důležitější předmět. Chodila jsem k němu čtyři roky i na atletiku, myslím, že do něho byly tehdy všechny holky zamilované.

A jak jste na tom vy? Znáte ideálního kantora? Napište nám o tom. A nejen o něm, budu se těšit na všechny vaše příspěvky.

Tématem zítřejšího dne je: Kantor ideál.

  • Poznali jste v životě nějakého úžasného učitele?
  • Jaký by podle vás měl být ideální kantor?
  • Co by měl umět?
  • Mělo by být podle vás ve školství víc mužů?
  • Vzpomínáte na nějaký zajímavý film nebo scény z filmů o učitelích?

Na vaše příspěvky se budu těšit a jako obvykle jedna z vás za něj dostane pěkný dárek, knížku Pohádky, legendy a bajky severoamerických Indiánů (Gustav A. Konitzky). Pište do zítřejších 14.30 hodin na známou adresu redakce@zena-in.cz, heslo je KANTOR IDEÁL. Předem děkuju!

kniha

Reklama