Koukáte na svět fádně šedýma očima, ale víc by se vám zamlouvala kukadla zelená nebo modrá? Máte štěstí, není nic jednoduššího než si pořídit barevné kontaktní čočky. Zklamaní nemusí být ani ti, co špatně vidí.

Barevné čočky se vyrábí jak bez dioptrií, tak s nimi (plusové i minusové). Navíc můžete vybírat mezi čočkami, které vaši přirozenou barvu očí zvýrazní a dodají krásný lesk, a těmi, které barvu dokáží úplně změnit. Dobrou zprávu mám i pro ty, kteří chtějí vypadat zajímavě na nějakou akci. Lze koupit také čočky vzorované, které vám vykouzlí oči kočky, upíra, nebo budete koukat očima se znakem dolaru či jiným ulítlým (crazy) motivem.

To by se určitě líbilo mé dceři. Kontaktní čočky začala nosit kvůli rovnátkům. Nerozumíte? Přece nebude mít rovnátka a k nim brýle... to dá rozum, ne? Nosí je denně a na mé argumenty, že by měla nechat oči odpočinout, odpoví, že už je na ně zvyklá a jejich přítomnost vůbec nevnímá. Čočky jsou pro ni prostě nejen pohodlnější, ale pomáhají i jejímu sebevědomí.

Chcete si je pořídit také?
Než se pro koupi čoček rozhodnete, navštivte lékaře nebo se nechte vyšetřit v optice. Odborníci radí, abyste si čočky před nákupem vyzkoušeli, protože na letáku může barva vypadat jinak než na vašem oku. Také zjistíte, jak vám barva sluší, jak čočky snášíte a ujasníte si, jaké čočky vlastně chcete. V optice nebo u lékaře vás také poučí o péči o čočky a ukáží vám nasazování a sundávání. Nebojte se ptát, protože až sami budete večer s čočkami zápasit, bude pozdě. Také opatrně s dlouhými nehty!

Dám vám obecně platný tip. Obdařila-li vás příroda tmavými duhovkami, vybírejte mezi čočkami krycími. Díváte-li se duhovkami světlými, postačí čočky zvýrazňující přirozenou barvu oka. Chcete-li působit přirozeně, ptejte se po čočkách, které jsou kombinací několika barev, protože málokdo má čistě čokoládové nebo modré oči.

Barevné kontaktní čočky nepatří mezi novinky poslední doby – v cizině se objevily už v 80. letech. Na našem trhu jsou sice jen pár roků, a i když odborníci očekávali, že půjde pouze o krátkodobé období, kdy budou v oblibě, těší se přízni, která stále stoupá.

Určitě vás zajímá, jak je to s barvou, kterou čočka má. Krycí čočky mají barvu natištěnou na povrchu nebo lépe mezi dvě vrstvy hydrogelu. To je lepší, protože neexistuje možnost, že byste si barvu při špatné aplikaci poškodili. Zvýrazňující čočky jsou obarvené pigmentem jen na povrchu.

Vynechat nemohu ani to, že barevné čočky mohou mírně omezit periferní vidění. Je to způsobeno tím, že můžete mít větší průměr panenky, než je čirý průměr panenky na čočce. To znamená, že byste mohli z části koukat do barvy čočky. Je to problém pouze několika lidí, kteří to zjistí právě při zkoušení v optice. Barevné čočky jsou stejně jako čiré určené pro jeden den, 14 dní, měsíc nebo tři měsíce. Zajímavostí je, že často nedioptrické přijdou na víc peněz než dioptrické.

Tyto čočky vás změní a vaše rodina a přátelé možná budou marně pátrat, co je na vás jiné. Čočky si oblíbila také spousta celebrit a nenosí je jen při natáčení filmů, ale také na párty, koncerty a vystoupení. Pořídit si „jiné“ oči je určitě zajímavý nápad. Jestli vás to láká, dejte si peníze stranou a hurá do toho. Hned uvidíte, jak vám budou slušet očka modrá, zelená nebo čokoládová.

Stanete se na chvíli někým jiným, což může být někdy zábavné. Změníte-li například i barvu vlasů třeba parukou, schválně, jestli vás kamarádi na ulici poznají. Je až k nevíře, jak barva očí změní celkový vzhled. Najednou zjistíte, že vám vaše současná barva vlasů mnohem víc nebo míň sluší. Uvidíte, že i líčení je třeba trochu pozměnit a zaměřit se na jinou barvu stínů. Je to hra na někoho jiného, hra na inkognito.

Nenechte se odradit tím, že vám ze začátku bude nasazování čoček chvíli trvat. Chce to čas a uvidíte, že se naučíte správně chytit víčko a nehýbat okem. Nezapomeňte ani na dostatečnou hygienu rukou a pořiďte si kapky do očí, zvláště když čočky nosíte celý den. Oko může být večer unavené a kapky mu uleví a dodají vlhkost.

Zdroj fotografií: Eyechange.com, 123optik.com


Nosíte kontaktní čočky?
Stále, nebo jen k určitým příležitostem?
Už jste si pořídila i barevné?
Nebo zůstáváte věrna brýlím a čočky jsou vám nepříjemné?

Reklama