Skutečná diskuse obsahuje především umění naslouchat. Umění přijmout a ocenit argument protistrany, schopnost elegantní názorové obrany a intelektuálního protiútoku. Důležitá je formulační bravura, ale leckdy i emoční náboj sdělení. V diskusi zejména v měkkých tématech je významná také přesvědčivost tvrzení a jeho doložení názornými příklady. (autor výroku Jiří Havel )

Pocházím z vesnice, a z doslechu vím, že i města na tom byla podobně. Plot a branka rovno pavlači jsou a byly. Neb rozprávění o čemkoliv a komkoliv je spoustě lidí přirozená. Dnes však ubývá plaňkových plotů i osob v šátcích, i věšení prádla na pavlači. Ubylo tak přirozených míst, kde si člověk může podrbat, pokecat, poklevetit, získat nové informace, vzdělat se a sociálně začlenit.

Naštěstí se objevila vědecká síť sloužící k rychlé a přesné výměně informací.

Na začátku byl něčím jiným, než známe dnes. V pazourách ho drželi slovutní pánové, dámy mi prominou, dbalo se na přesnost a správnost informací. Lidé vystupovali sami za sebe a svým jménem ručili. Nepoznal jsem to na vlastní kůži, ale tak nějak si to představuji.

Na internet se připojovali další a další lidé až jich bylo MOC. A ze zdroje přesných informací a věcných diskusí se postupně stalo to, co znáte teď. Nahrazuje to, na co nemáme čas v běžném životě.  A co se jevilo dříve jako čistě „ženská záležitost“ se stalo vlastní i té méně hodnotné polovině lidstva. V drbárnu. Slovutní vědci se zamkli do svých jiných sítí. A internet nechali nám, obyčejnému plebsu.

A kam jsme to dovedli? Tohle hodnocení nechám na vás. Zítra máme téma dne –diskuse na internetu.

Napište, co se vám líbí, nelíbí. Kdo je podle vás dobrá diskutérka. Jaká pravidla by se měla dodržovat. Co vás na diskusích štve. Provokujete ráda, nebo vám jde o principy. Dopustila jste se nějakého diskutérského faux pas, někdo vám na diskusi pomohl?

Je toho mnoho a těším se na všechny příspěvky na e-mailu

redakce@zena-in.cz

A tady jsem dnes diskusi nepovolil – zítra na to máte celý den, tak proč dnes střílet do vzduchu…

A mezi 8. - 9. hodinou začne logická soutěž. Nabruste mozky - dejte si několik křízovek na rozcvičení a hrajte.

Reklama