Už po desetiletí slaví 13. srpna svůj svátek všichni leváci. Přesněji ti, kteří mají dominantní levou ruku. Jen v České republice jich žije podle odhadů asi milion, tedy přibližně 10 % populace.

Zatímco dříve byli leváci považováni za nemotorné a ve školách byli přeučováni na praváky, dnes už se převážně pravoruká společnost snaží vycházet vstříc jejich potřebám. Den leváků vyhlásila v roce 1976 Mezinárodní asociace leváků (Lefthanders International), aby upozornila na problémy, s nimiž se leváci v pravorukém světě každodenně potýkají. V některých zemích, jako např. ve Velké Británii, se v den oslav konají hry pro leváky, které si s nástroji pro levoruké mohou vyzkoušet i praváci. Také tradiční pití čaje či společenské hry jsou v tento den provozovány pouze za použití levé ruky.

V minulosti byli leváci „násilně“ přeučováni na praváky, nejčastěji jim byla levá ruka přivazována za záda, což žákům často způsobovalo koktání, poruchy psaní, neobratnost, neklid či změny v chování. Naštěstí psychologové a vychovatelé tento svůj omyl rozpoznali a od převýchovy k praváctví upustili – u nás se tak stalo v roce 1967.

Dnes už víme, že lateralita (dominance pravé či levé strany) je vrozená a pravděpodobně i do jisté míry dědičná. Dále souvisí s hladinou hormonů v těle matky při vývoji plodu, případně i s komplikacemi při porodu.

levacka

  • Mezi slavnými a známými osobnostmi je leváků překvapivě mnoho. Genetické vlohy k leváctví jsou dobře patrné například na britské královské rodině, kde levou rukou píše královna Alžběta II, její syn princ Charles i vnuk princ William.
  • Zajímavým důkazem společenské úspěšnosti leváků jsou čtyři z pěti posledních amerických prezidentů – Ronald Reagan, George H. W. Bush, Bill Clinton a Barack Obama.
  • I sportovcům se někdy levorukost může hodit, jak je vidět třeba u tenistů Gorana Ivaniševiče, Johna McEnroea či Martiny Navrátilové nebo u fotbalového gólmana Petra Čecha.
  • Umělecké nadání světu ukázali levorucí skladatelé Mozart a Beethoven, hudebníci Jimi Hendrix, Paul McCartney nebo Cole Porter, výtvarníci Michelangelo, Raphael i Leonardo, za literáty např. J. W. Goethe či Lewis Carroll.
  • Herců se mezi leváky zdá být obzvlášť hodně – pro zajímavost jmenujme Charlieho Chaplina, Toma Cruise, Roberta DeNiro, Angelinu Jolie, Nicole Kidman, Marilyn Monroe, Roberta Redforda či Bruce Willis.
  • Ze známých Čechů nezapomeňme na Tatianu Vilhelmovou, Jiřinu Bohdalovou nebo Petra Štěpánka.

levaci

Zdroj foto: Shutterstock

Takže všechno nejlepší, leváci!

Reklama