Krajka už dávno nepatří k materiálům, které se schovávají pod vrchní oblečení. Naopak. Poslední dobou hraje významnou roli a stala  dominantním materiálem nejen na večerních a společenských šatech, ale i k běžnému nošení. Jaké druhy krajek známe a jak se o ně starat, nám poradila Eliška Kadlecová

Ty nejkvalitnější krajky se vyrábí z bavlny a lnu, levnější a méně kvalitní pak ze syntetických materiálů. Krajka, hit posledních let, bude i letos velmi trendy materiálem, používaným na jakémkoliv druhu oblečení. Šijí se z ní nejen šaty, halenky a topy, ale často se používá k aplikacím, na vsadky, ale i jako materiál na doplňky.

Krajka nám vždycky dodá ženskost, ale i jemnou rafinovanost. Transparentnost tylové krajky, nebo průhledy krajek plastických budou vždycky tak trochu tajemstvím, které působí svůdně. A toho můžeme chytře využít ve svůj prospěch. Máj je přece lásky čas, tak si trochu „zakoketujte“.

Koneckonců, dělaly to i ženy před mnoha stovkami let.

Víte, že?

  • Krajka se v oděvnictví nejvíce rozšířila v 16. století. Jako ručně vyráběná se ve své době stala symbolem luxusu a bohatství a byla z toho důvodu i důležitou součástí krojů.
  • Dodnes existuje náročná umělecká rukodělná technika šité krajky, pracující pouze s jednou nekonečnou nití.

Jak o krajku pečovat?

Krajka by se obecně měla prát v programu na jemné prádlo, nejlépe v ochranné síťce. V ostatních aspektech péče pak záleží na materiálu – bavlněné krajce žehlení prospěje – změkne a vytvaruje se, naopak syntetickou krajku může žehlení byť na nejnižší teplotní stupeň nevratně poškodit.

Čtěte také v dnešním vydání. Chcete být na dnešní čarodějnice za démonickou ženu? Zkuste to podle nás:

Reklama