Dnes začíná Evropský týden mobility. Lidem má připomenout, že existují mnohem ekologičtější alternativy dopravy, než je ta automobilová. A když už budou ulice bez aut, můžete Zažít město jinak. Tak se jmenují sousedské slavnosti, které startují už zítra. Pojďte se i vy potkat se svými sousedy přímo na ulici!

Sousedské slavnosti Zažít město jinak (ZMJ) se konají od roku 2006. Probíhají v rámci Evropského týdne mobility, jenž má v evropských městech upozornit a propagovat výhody udržitelné dopravy a rozvoje. V současné době je v souvislosti s intenzivní městskou dopravou veřejný prostor vnímán jako šedivý a nepřívětivý pro aktivity a zájmy jeho obyvatel. Ulice ale nemusí být pouze místem, kde parkují a projíždějí auta. Základní myšlenkou sousedské slavnosti je přetvářet ulice a veřejné plochy v místa kulturního a společenského života, v místa pro setkávání a rozvíjení sousedských vztahů.

sousedi

Zdroj foto: Auto*Mat

I letos dojde k vytvoření bezautomobilových zón, které se v rámci ZMJ podaří společnými silami transformovat na místa společného setkávání sousedů, spolků a podniků. Sousedé a kolemjdoucí si tak mohou na ulici dopřát kávu či domácí buchty, posedět a pohovořit s přáteli či zhlédnout místní divadlo. Možnosti aktivit jsou skutečně nevyčerpatelné – umělecká a hudební vystoupení, tematické workshopy, semináře, pikniky, aktivity pro děti apod. Cílem není zaplatit objemnou a nákladnou produkci. Naopak, vše je založeno na dobrovolnosti a aktivní participaci – někdo půjčí židle, někdo pomůže postavit pódium, zpřístupní své prostory apod.

Zatímco Auto*Mat je hlavním celorepublikovým koordinátorem ZMJ, o konkrétním programu a podobě jednotlivých slavností rozhodují místní obyvatelé a organizace. Specifikem ZMJ je, že jeho příprava je dlouhodobý proces. V průběhu celého roku se aktivní obyvatelé měst podílejí na spolupráci v rámci místního společenství a pomáhají propagovat myšlenku udržitelného rozvoje a komunitní spolupráce.

A kdo se zapojil letos?

Do sousedských slavností se letos zapojilo rekordních 87 ulic, parků a náměstí v Praze a dalších 21 městech. Kde přesně a co se bude dít, to zjistíte ZDE.

Reklama