Děti se většinou dělí na dvě skupiny. Buď se nemohou dočkat prázdnin, protože zase pojedou na letní tábor, nebo se této hromadné aktivity děsí a raději by zůstaly doma. Zita (38) se potýká s druhou variantou. Její syn má z odjezdu na již zaplacený pobyt trauma.

Markovi je devět let a zatím nikdy nebyl delší dobu bez maminky. Kromě prázdnin u babičky, která bydlí nedaleko, takže jej Zita mohla pravidelně navštěvovat. Jenže letos má poprvé odjet úplně sám na letní tábor. „Objednávali jsme ho brzy na jaře. Marek si sám vybral, že chce jet na camp zaměřený na počítače. I doma u něj sedí většinu času a takhle by to spojil i s výlety do přírody a byl s ostatními dětmi. Vypadalo to, že se i těší, jenže v poslední době se z něj stala hromádka neštěstí,“ vypráví Zita, která zpočátku nevěděla, čemu jeho chování přisoudit.

trauma

„Byl zamlklý, bez důvodu se rozbrečel. A pořád se držel u mě. Nakonec se mi z něho podařilo vydolovat, že prostě jen nechce jet na tábor. Úplně se zhroutil a vzlykal, že tam beze mne nebude a ať ho tam neposílám,“ svěřuje se s tím, že nezabralo její vysvětlování, sliby ani „uplácení“. Marek se dokonce začal v noci budit a ze školy přinesl i poznámku, že nedává pozor při vyučování.

„Vůbec nevím, jak to nakonec vyřeším. Manžel ho chce na tábor poslat stůj co stůj. Prý nebudeme vyhazovat peníze oknem a trpět jeho rozmary. Jenže já to vidím jinak. Raději stornovat tábor už teď, než pro Marka jet po pár dnech, protože to celé probrečí,“ myslí si Zita, která se bojí, aby syn neměl z letního tábora psychickou újmu.

Co na to odborník?

„Není dobře posílat syna na tábor i přes jeho odpor. Ale někdy se děti brání pouze zpočátku. Pak se dají přesvědčit a na táboře se jim velmi líbí. Důležité je svého potomka znát, vědět, jestli je schopen situaci zvládnout. Hodně pomůže, když jede s kamarádem nebo zná někoho z vedoucích. Většina dětí se nechá namotivovat. Ale neslibujte nic, co nemůžete splnit. Třeba věci, které pak na táboře nebudou. Nebo že pro ně okamžitě přijedete, pokud to opravdu nechcete splnit. Pokud dítě i přesto opravdu nechce jet a nelze jej nijak přesvědčit, zvolte jinou variantu,“ říká psycholožka Lucie Součková z pedagogicko-psychologické poradny Lexik.

Čtěte také:

Reklama