Většina z nás nepochybuje, že mléko je nejlepším zdrojem vápníku, bez kterého by nám hrozila osteoporóza. Ale obsahuje i řadu dalších látek prospěšných našemu zdraví. K zajištění dostatku vápníku lékaři doporučují pro děti 2-3 mléčné porce denně, pro dospělé 1-2 porce. Pak je výhodné jednu mléčnou porci hradit čerstvým mlékem. Pro děti je porce 150 ml, pro dospělé 250 ml mléka, kakaa, čokolády, bílé kávy apod.

Pokud pijeme čerstvé mléko je důležitá nejenom jeho výživová hodnota, ale i chuť a vůně. Nejlépe se zachovají tyto vlastnosti v pasterovaném plnotučném mléce. Pasterizace je nejšetrnější dnes u nás používaný způsob zajištění mikrobiologické nezávadnosti mléka. Syrové mléko není potravinou vhodnou k přímé konzumaci, ale surovinou, která se musí dále ošetřit. V syrovém mléce jsou bakterie, které by mohly způsobit onemocnění, proto se mléko pasterizuje. Při pasterizaci jsou ztráty vitamínů a minerálních látek velmi malé a mléko si zachová svou typickou chuť i vůni. Jedinou nevýhodou je nutnost skladování v chladu a krátká trvanlivost. Ale v západní Evropě je čerstvému pasterizovanému mléku dávána přednost, právě pro zachování typické chuti mléka.

Chuť mléka souvisí s ještě jednou jeho kvalitou, a to s obsahem tuku. Čím je obsah tuku vyšší, blíže k přirozenému obsahu tuku, tím je mléko chutnější. Plnost chuti je závislá na rozpuštění aromatických látek v tuku, pokud tuk odstraníme, odstraníme s ním i část aromatických látek. Také vitamíny rozpustné v tucích se s tuky z mléka odstraní. Pak je jistě lepší dát přednost polotučnému nebo, zejména u dětí, plnotučnému mléku, než mléku nízkotučnému. Pokud nejsme obézní nebo nemáme vysokou hladinu cholesterolu v krvi není důvod používat nízkotučné mléko. I z hlediska vhodnosti tuků, protože není tuk jako tuk, je lépe ušetřit tuky v uzeninách, krémových zákuscích a smažených jídlech než v mléčných výrobcích.

Mléčný tuk má složení, které nepůsobí jen negativně přidáváním energie do našeho jídelníčku. Mléčný tuk jsou schopné využívat naše střevní bakterie a rozkládat ho na speciální látky, které podporují regeneraci buněk střevní sliznice tlustého střeva. Buňky sliznice tlustého střeva jsou vystaveny řadě negativních vlivů a bohužel skladba našeho jídelníčku tomuto působení ještě napomáhá. Látky vytvářené bakteriemi, tak tyto vlivy snižují a spolupůsobí při snížení rizika rakoviny tlustého střeva.
Také naše představa o množství tuků a energie v mléce a mléčných výrobcích je zkreslená. V řadě mléčných výrobků se udává obsah tuku v sušině a sušina je jen část výrobku, protože mléčné výrobky obsahují hodně vody, je absolutní obsah tuku podstatně nižší. Např. tučný tvaroh obsahuje jen 10% tuku, smetanový tavený sýr s obsahem 65% t.v.s. obsahuje 29% tuku absolutního, ementál s obsahem 45% t.v s. obsahuje 28% tuku absolutního, eidam 30% t.v s. obsahuje jen 15% tuku absolutního.

V porovnání s uzeninami, které obvykle obsahují od 30% tuku výše jsou to hodnoty podstatně nižší. Mnoho z nás ani nenapadne, že obsah energie ve 100 ml mléka je srovnatelný s obsahem energie ve stejném množství sladkých nápojů. Proto je dobře zvažovat svůj celkový denní příjem tuků a energie a šetřit tuky a energií na takových druzích potravin, které mají nízkou nebo žádnou nutriční hodnotu.

Reklama