whitney-seznam.jpg
Foto: Profimedia

Whitney se narodila 9. srpna roku 1963 americké gospelové zpěvačce Cissy Houston, která mimo jiné zpívala vokály takovým hvězdám světové hudební scény, jakými byli Elvis Presley, David Bowie nebo Aretha Franklin a také Johnu Russellovi Houstonovi juniorovi, jenž se živil jako hudební producent. K hudbě tedy měla vyšlapanou cestu prakticky od narození a dá se předpokládat, že své mimořádné nadání zdědila. Navíc od dětství vystupovala v kostelním gospelovém sboru, k čemuž ji samozřejmě vedla matka.

S matkou Cissy také začala v pouhých patnácti letech vystupovat po barech a nočních klubech. Věnovala se kromě zpěvu ale také modelingu. Málokdo ví, že byla jednou z prvních afroamerických modelek, které se objevovaly na obálkách předních módních časopisů, jako je například Seventeen, Glamour nebo Cosmopolitan.

Při jednom z výstupů v baru si ji všimnul producent jménem Clive Davis, kterého krásná a mladá Whitney doslova okouzlila. Rozhodl se ji zastupovat a díky této spolupráci vzniklo v roce 1985 první album s názvem Whitney Houston, které hudební časopis Rolling Stone označil za jeden z nejlepších hudebních počinů všech dob. Celkem se do dnešního dne prodalo těchto alb více než pětadvacet milionů kusů. Z desky Whitney Houston pochází například jeden z jejích prvních megahitů Saving All My Love For You. Navíc Whitney album přineslo vůbec první cenu Grammy. Již absolutně nic jí nestálo v cestě na vrchol.

Devadesátá léta přinesla v tvorbě této legendární zpěvačky obrat. Kromě gospelu a popu se začala věnovat také skladbám více laděným do R&B. Navíc vydala své v pořadí třetí album I’m Your Baby Tonight a také se poprvé objevila ve filmovém trháku. Jednalo se o hit Osobní strážce, kde si zahrála po bohu Kevina Costnera. A právě v něm zazněla píseň I Will Always Love You, která je slavná napříč celým světem.

Whitney Houston byla bez sebemenších pochyb jednou z nejtalentovanějších umělkyň vůbec, měla ovšem i svou stinnou stránku. Kvůli vlivu svého bratra poměrně brzy přičichla k drogám a propadla závislosti. Podle výpovědi bývalé agentky, která promluvila v dokumentu o Whitney Houston, pro ni drogy byly dokonce tím nejlepším dárkem k narozeninám. Bohužel se jí drogy staly osudnými, v únoru roku 2012 byla nalezena ve vaně hotelového pokoje řetězce Hilton. Předávkovaná drogami se bohužel utopila. Smutnou pravdou je, že se s drogovou závislostí potýkala také její dcera Bobbi Kristina Brown, která zemřela pouhé tři roky po své matce v nedožitých třiadvaceti letech.

Zdroj: Whitney - documentary (2018)Haunted By Hollywood Demons: The Last Hours Of Whitney Houston, Wikipedie, Československá filmová databáze

Reklama