Koho dalšího ve svém příspěvku k dnešnímu tématu, kromě v titulku zmíněné Bridget Jonesové, opěvuje čtenářka Heligona, zjistíte v další novince k tématu: Oblíbení literární hrdinové.

Neobyčejný osud jedné obyčejné ženské - tak by se dal popsat Deník Bridget Jonesové. Hlavní hrdinka této knihy a následně i filmu se vryla hluboko pod kůži čtenářce Heligoně.

Téma dne zní: Oblíbení literární hrdinové.


Krásný literární den.

Jak tak přemýšlím, co jsem už všechno přečetla, bylo těch hrdinů nespočet. Mnohokrát se mi stalo, že jsem danou knížku prostě žila. Smála se, brečela, prožívala to samé, co hlavní aktér/ka. Mnohdy mě knížka pohltila natolik, že podle toho, v jaké situaci jsem čtení přerušila, měla jsem dobrou, nebo naopak zkaženou náladu na celý zbytek dne.

Naposledy jsem přečetla Bídníky. Nikdy mě „doporučená četba" moc nebrala. Ale po shlédnutí muzikálu a stokrát vyslechnutém cédéčku s hudbou (velmi doporučuji do auta), jsem v prvním obchodě s knihami hmátla po tomto titulu. Bohužel jsem si nevšimla, že knížka má dva díly a přelouskala pochopitelně ten druhý.

Jean Valjean je moc sympatický pán, ale k tomu pravému ztotožnění došlo už hodně let zpátky. Tehdy mi padla do ruky celkem útlá knížka „Deník Bridget Jonesové". Možná si řeknete, že to je přece film. Je, ale knižní předloha byla napsána mnohem dříve. Hned při další návštěvě knihovny jsem si vypůjčila i druhý díl. Po natočení filmu byly na knihy několikastránkové pořadníky.

Děj v knize se dost liší od toho ve filmu. Ale hlavní hrdinka je filmem vystižena poměrně přesně. Mně osobně je velmi sympatická svým elánem a vervou. Její zážitky i trapasy jsou jako ze života a její humor je prostě dokonalý. Ještě pořádně nevychladly tváře zčervenalé posledním zážitkem a ona už se klidně po hlavě vrhá do dalšího dobrodružství. Navenek sice vypadá jako pomatená bláznivka, ale ve skutečnosti dobře ví, po čem touží a jde si za tím svým kouzelným způsobem.

Ráda bych zde opěvovala klasické hrdiny, ale moje srdce si získala tahle obyčejná ženská s neobyčejným náhledem na život.

Vaše,
Heligona

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Vaše oblíbená literární postava

Jaká je vaše oblíbená literární postava a proč?

Každý máme nějakou literární postavu, kterou jsme si oblíbili. Jsou nám sympatické z různých důvodů a zažíváme s nimi různé věci. Někteří z nás se například snaží se svou oblíbenou literární postavou ztotožnit, jiní se ji snaží překonat... Napište mi o své oblíbené literární postavě a přidejte k tomu i nějaký přkný zážitek, který se vám díky ní stal. Vyhrát můžete krásnou literární cenu: knížku Pandořina dcera od Iris Johansenové, kterou vydalo nakladatelství Columbus. Chcete-li však mít šanci na výhru, nechť je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu. Příspěvek zašlete na redakční e-mail.

pd

Reklama