Debatoval jsem nedávno s kamarádkou o jejím problému a překvapilo mne, jak odlišné názory na věc máme. Oba se domníváme, že pravda je na naší straně. Zajímaly by mne vaše názory.

Dva lidé, říkejme jim například Jana a Jan žili více méně spolu. Každý měl vlastní byt, ale bydleli většinu času u Jany. Jednoho dne poradil Janě gynekolog, aby vysadila antikoncepci pokud ještě kdy chce mít dítě. (Hormonální antikoncepci brala od 16 let a teď je jí něco přes 30let) Jana na tuto věc Jana upozornila.

Po poměrně krátkém čase se Jan s Janou rozešel a ta zjistila za několik týdnů, že je těhotná. Oznámila to tedy Janovi. Ten pouze poznamenal, že fajn, když mají byty nedaleko od sebe, může dítě často vídat. Jana porodila holčičku a Jan se k ní nastěhoval zpět. To vypadá na šťastný konec, ale… Ale Jan se nastěhoval proto, že prodal svůj byt a peníze použil na koupi nového bytu. V současné době bydlí Jan u Jany, nedává jí žádné peníze a ani nedal peníze na pořízení výbavičky a dalších věcí. Občas zaplatí velký nákup potravin. Za to se mu dostává servisu jako od manželky - (úklid, praní a vaření, možná i sex – neptal jsem se).

Jana má poměrně velké finanční problémy a neustále musí sahat do úspor. Ptal jsem se jí, proč Jana nevyhodí a nevyžaduje soudně stanovení alimentů, zpětné doplacení alimentů a příspěvek na výbavičku dítěte.

Znám případ, kdy nezaměstnaný dostal povinnost platit alimenty 3500,- Kč měsíčně plus doplatit zpětně co zameškal. Jana má naproti tomu obavy, že Jan prokáže tak nízké příjmy, že alimenty budou v řádu stokorun a že když bude ,,prudit", nebude Jan fungovat vůbec. Poznamenal jsem, že Jan nefunguje už teď a že mu patrně vůbec nedochází, že by měl něco platit.

Jak by jste řešily tuto situaci vy? Jakou má Jana šanci, že se jí podaří soudní cestou zajistit alespoň slušné alimenty pro své dítě? Díky za vaše konstruktivní názory.

F@un

Reklama