Foto: Shutterstock
Únavou samozřejmě můžeme trpět v kterémkoliv ročním období. Ovšem pro zimu je tento jev o něco více typický zejména proto, že se nám kvůli menšímu slunečnímu záření zkracují dny a brzy se stmívá. Slunce častokrát nesvítí ani přes den, a proto může naše tělo trpět nedostatkem vitaminu D, který s tělesnou únavou úzce souvisí.
PhDr. Marek Navrátil, Ph.D., MBA dodává:
„Citlivější jedinci prožívají období změny – tedy i změny ročního období – výrazněji. V tomto období u nich může docházet ke zhoršování nálady (především tzv. ranní pesima), vyšší spavosti (a s ní ke spojenému zaspávání), snížení kalorického příjmu, pracovní výkonnosti a celkově snížení motivace k činnosti.“
Dalším rizikovým faktorem je například strava. V chladných měsících máme tendence k hutnější a tučnější stravě, zvláště pak kolem období vánočních svátků. Tělo si sice o tyto pokrmy tak trochu říká a máme na ně větší chuť, avšak často nám při jejich konzumaci mohou chybět vitaminy a stopové prvky. Musí-li náš trávicí systém dlouhodobě vynaložit velké množství energie ke zpracování tučné stravy s nedostatkem vlákniny, je logické, že pociťujeme celkovou únavu organismu.
Jak bojovat se zimní únavou?
Vitamin D a budiž světlo
Vitamin D přímo ovlivňuje fungování 36 orgánů v lidském těle. Jeho nedostatek může mít za následek právě únavu a také špatnou náladu. Rovněž se významně podílí na fungování imunitního systému. Sáhněte v tomto období jak po doplňcích stravy s vitaminem D, tak po potravinách, kde se přirozeně vyskytuje. Dobrou službu vám udělají především ryby, krevety, hovězí játra, tvrdý sýr a vaječné žloutky.
Pokuste se také co nejvíce využít přirozeného denního světla. Choďte ven. Roztáhněte závěsy a hodně větrejte.
Sportem a pohybem proti únavě
Může to znít trochu paradoxně, ale dostatkem pohybu naopak můžete docítil zmírnění zimní únavy. Díky svižné procházce v podvečerních hodinách budete mít jistě hlubší a kvalitnější spánek. Pohyb také přispívá ke správné cirkulaci krevního systému, a tím zlepšuje termoregulaci.
Vsaďte na pitný režim
Tento bod je platný, ať je zima, nebo léto. Ovšem v horkých letních měsících máme větší nutkání ke konzumaci tekutin. Nezapomínejme, že naše tělo je ze 70 % tvořeno vodou a její nedostatek zvyšuje celkovou tělesnou únavu až o 20 %. Tělo a orgány, které ke svému fungování vodu potřebují, jako jsou například ledviny, pak při nedostatku tekutin jednoduše šetří. Dodržovat pitný režim i v zimě nás tak dokáže zbavit únavy, ale přináší i mnoho dalších benefitů. Věděli jste, že nedostatečný pitný režim spolu s nedostatkem pohybu je hlavní příčinou suché pokožky, která nás v zimě tolik trápí?
Vsaďte na rady našich babiček a uvařte si bylinkový čaj
Pokud máte problém usnout, pomoci mohou i čaje z bylinek. Ideální je k těmto účelům meduňka, kozlík lékařský nebo třezalka tečkovaná. Pamatujte ovšem na to, že i s bylinnými produkty je třeba dodržet dávkování. Pokud dlouhodobě užíváte léky, je dobré se před užíváním bylinek poradit se svým lékařem.
Zdroj: Ordinace-Za zimní únavu může málo světla a hormon melatonin.Tělo vzpruží hluboké dýchání i bylinky, Zaspat zimní únavu? Chyba!, Zimní únava, Dobrý spánek,6 bylinek, které pomohou v boji proti nespavosti
Nový komentář
Komentáře
Mně dost pomohl sleepmag https://eshop.sportcode.cz/sleepmag/. Je to šetrný doplněk stravy, díky kterému se mi upravil spánek a jsem schopna zase fungovat tak jako dřív.
Co má vliv na spánek, tak je cbd. Byla jsem vůči tady těm produktům z konopí dost skeptická, ale nakonec jsem se rozhodla to zkusit a dobře jsem udělala.
Potřebovala bych také něco, abych nebyla pořád tak unavená a vyčerpaná. Cítím se každé ráno strašně rozlámaná a přitom spím celou noc. Dokonce jsem si i vyměnila matraci a ložní prádlo, ale stejně se nedokážu vyspat do růžova… Jak si zase vrátit energii a chuť do života?
Já bych to zase potřebovala naopak. Potřebovala bych nějaký recept, jak bych mohla zaručeně usnout. Nevíte? V poslední době nějak vůbec usnout nemohu a když se mi zadaří, tak se zase brzo probouzím...