Zimní období je ideálním časem pro vnitřní očistu či detoxikaci. Můžeme zvolit takový způsob, který je nám nejbližší, a jít cestou nejmenšího odporu. Jsou však mezi námi tací, kteří volí jako způsob očisty půst.

Je to způsob detoxikace, který znají různé kultury odjakživa. Velmi často se také používá v rituálním smyslu, protože je k němu zapotřebí pevné vůle, a pro mnohé lidi má také silně náboženský charakter.

detoxPročišťování duše totiž bývá dost často spojeno s pročišťováním těla, jelikož jsou to v pravém slova smyslu spojené nádoby. Podle bylinkáře Pavla Váňi je takový půst skutečným požehnáním jako řízený odpočinek trávicího systému, který se pak může na chvíli vzpamatovat. I Proto by měl být tento způsob očisty  praktikován pravidelně - k celkové úlevě, nejlépe jednou za měsíc, v délce 36 hodin až tři dny.

Já sama jsem za svůj život držela třikrát řízený sedmidenní půst. Zprvu to bylo strašné, bolela mě hlava, měla jsem šílený hlad a nesnášela všechny, kdo jedli, ale výsledek za to stál. Obvykle se při půstu pije hlavně voda, bylinkový čaj a při delších půstech i ovocné či zeleninové šťávy. Jen opatrně - při svém prvním půstu jsem si v dobré víře v odšťavňovači připravila směs kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer) a výsledek byl katastrofální. V žádném případě se nesmí pít černý čaj, káva, nebo dokonce alkohol. To by vaše snažení zcela zmařilo a  hluboký efekt očisty by se nedostavil.

První den půstu - hladovění nemá žádný větší účinek, kromě pocitu hladu, který zaženete pitím. 

Druhý den se již začnou uvolňovat nahromaděné toxiny, což se projevuje potažením jazyka a špatným dechem.

Třetí den je obdobný, mohou se objevit i bolesti hlavy, což s uvolňováním jedů souvisí.

Kdo se rozhodl pokračovat déle (bylinkáři doporučují konzultaci s lékařem), zjistí, že nežádoucí jevy, jako je např. bolest hlavy, malátnost, rozmrzelost dalším dnem mizí.

Půst je mezi mnoha duchovními hledači oblíbený prostředek ke zvýšení koncentrace, uvědomění si vlastní vůle a projev osobní síly.

NIKDY by neměl být brán jako dietní prostředek. Hrozí riziko nezvládnutí situace a cesta k  mentální anorexii je rychlejší, než si myslíme. 

Jako krátkodobý  detoxikační a očistný prostředek je však vřele doporučován, zvlášť v zimním čase, kdy většina z nás tělo spíše zanáší.

Čtěte také:

Reklama