Většina hradů a zámků je v zimní sezoně uzavřena veřejnosti. Ale najde se i několik výjimek, kam můžete zavítat po celý rok. Jednou z nich je dominanta plzeňského kraje, hrad Radyně.

Poměrně zachovalá zřícenina hradu Radyně stojí na kopci a je vidět široko daleko. Večer je úžasně nasvícen a doslova září jako klenot. Už kolem něj jezdím pěkně dlouho a stejně tak dlouho si slibuji, že ho navštívím. Vypravili jsme se na něj symbolicky v rámci novoroční procházky.

Čtěte také:

Do Nového roku po svých. Třeba na Lopatu

Rozhýbejte vánoční špíčky na Kozlu

Milovníci turistiky můžou vyrazit z obce Losiná, „lenoši“ se k hradu dostanou autem. Až k jeho úpatí  vede poměrně obstojná asfaltka.

Jelikož jsme už za sebou měli výšlap na nedalekou Rotundu Petra a Pavla, stojící na protějším kopci, přidali jsme se k lenochům.

Ale dost řečí, jdeme na návštěvu hradu z doby Karla IV.

Klikněte na fotku a otevře se vám fotogalerie s 13 snímky

Z historie hrady Radyně

Hrad Radyně dříve Karlskrone stojí na stejnojmenném vrchu (569 m n. m.) mez i Plzní a Starým Plzencem v západních Čechách. Královský hrad byl postaven před rokem 1361 během vlády Karla IV.

Hrad během staletí mnohokrát změnil svého majitele. V roce 1920 ho od Adolfa Arnošta z Valdštejna koupil Starý Plzenec a do roku 1928 proběhla velká oprava hradu. Počátkem 50. let 20. století se stal hrad majetkem státu a následně byl na hradní čtverhranné věži vybudován převaděč televizního signálu. V 70. letech 20. století proběhla další rozsáhlá opravu hradu a pod hradem byla vybudována restaurace s parkovištěm. Od 90. let je hrad opět majetkem města Starý Plzenec.

Zdroj. Wikipedie

Více o historii hradu ZDE

 

Reklama