Také vás ta podivná zima zmáhá? Potřebujete si dobít energii? Pak vyrazte za sluníčkem!

 

Pokud potřebujete vyrazit za teplým sluníčkem, pojeďte s námi na Kanárské ostrovy! V těchto zimních měsících tam sice nejsou tropické teploty, ale je tam velice příjemně na opalování i na koupání. Jen večer si nezapomeňte vzít bundu… to bude trochu chladněji.

 

Potřebujete se obrnit proti náporům virů, které na vás působí? Není lepší lék na posílení imunity než sluneční paprsky a dobrá nálada!

 

Pokud vyrazíte na Kanáry, můžete si vybrat z několika velmi známých ostrovů. Každý ostrov je něčím jiný, zvláštní. Každý má něco, co budete postrádat na druhém.

Od neuvěřitelných pouští k tropickým lesům. Od měsíční krajiny k bohatému mořskému dnu. Na Kanárských ostrovech je možné vše. Každý ze sedmi ostrovů Vám nabízí fascinující a odlišný svět. Tak vzrušující, jak si jen budete přát. Prožijete tu intenzivní dovolenou plnou představ a překvapení. Nechte se obejmout příjemným kanárským klimatem. Naleznete tu nejlepší rekreační zařízení, nejmodernější hotely a bezpočet obchodů pro nákupy dle Vašeho přání. Máte to všechno na dosah ruky, pouhých pár hodin letu.

 

ZKUSTE TO OBJEVIT! Všechny ostrovy jsou krásné a zaručují báječnou dovolenou!


Gran Canaria je „miniaturní kontinent“

Ostrov Gran Canaria (1.533 km2) je geologicky nejstarším z celého souostroví. Mluví se o něm často jako o miniaturním kontinentu, kde se vedle sebe setkává Evropa, Afrika a Amerika. Známé písečné duny (chráněná přírodní rezervace) o rozloze 250 ha - Dunas de Maspalomas na jihu ostrova, připomínají africký kontinent. Evropu připomíná hornaté vnitrozemí s nejvyšší horou ostrova – Pico de las Nieves (1.950 m n.m.), idylickými údolími a sladkovodními nádržemi. Do Ameriky Vás „přenesou“ hluboké skalní kaňony na severu.

Gran Canaria je nejnavštěvovanějším ostrovem z celého souostroví a nemá srovnání, pokud jde o kombinaci dokonalých pláží (např. Playa del Inglés nebo Playa de Amadores), lákavého nočního života, historie i současného dění, památek i nákupů.

Ze zajímavých míst na ostrově stojí za návštěvu především hlavní město ostrova Las Palmas, v jehož nejstarší části Vegueta naleznete mj. například krásný dům Casa de Colón, v němž údajně pobýval Kryštof Kolumbus před svou objevnou cestou na Nový svět, nebo katedrálu sv. Anny. Za zmínku stojí také krásný historický přístav Puerto Mogan, nádherná vyhlídka ve středu ostrova Cruz de Tejeda, městečko Teror s krásnými domky s typickými balkony a s kostelem zasvěceným patronce ostrova (Nuestra Seňora del Pino) a mnoho dalších míst.

Na ostrově není samozřejmě nouze ani o vodní parky (např. Aqua Sur) a také zvířecí a botanické zahrady (např. Palmitos Park).

 

Fuerteventura  jsou „nejkrásnější pláže Atlantiku“

Ostrov Fuerteventura (1.661 km2) vyniká především nádhernými „nekonečnými“ plážemi se žlutobílým pískem. Na pobřeží dlouhém 340 km se jich nachází 152 v délce cca 75 km, v mnohých lokalitách se tvoří písečné duny. Díky zvolna klesajícímu pobřežnímu šelfu je zde mělké dno a průzračná voda nabývá nádherných tyrkysových odstínů.
Ostrov je vzdálen necelých 115 km od břehů severní Afriky, takže zdejší písek sem byl navát ze Sahary.

Fuerteventura je velmi málo obydlená. Místní obyvatelé se zabývají chovem koz, které chovají především kvůli mléku, ze kterého pak vyrábějí místní vyhlášený sýr Majorero. Také krajkářství tu má velikou tradici.

Mezi významná centra ostrova patří starý přístav Corralejo, u kterého se prostírají skvostné písčité pláže a duny, které dohromady zabírají plochu 30 km2 a byly spolu s nedalekým ostrůvkem Lobos vyhlášeny národním parkem.

Hlavní atrakcí jižní části ostrova je 26 km dlouhý pobřežní pás, pokrytý žlutobílým pískem, zvaný Jandía, kde naleznete překrásné pláže (Costa Calma, Playa de Sotavento), které zatím zůstaly ušetřeny masové turistiky a mohutné hotelové zástavby. Jsou rájem pro surfaře, ale i pro rodiny s dětmi (pozvolný přístup do vody) a milovníky klidné dovolené. Dále k jihu se pobřeží zaplňuje moderní výstavbou až k letovisku Morro Jable.

 

Lanzarote je „sopečný ostrov“

Celý ostrov Lanzarote (803 km2) byl prohlášen za biosferickou rezervaci UNESCO. Nachází se zde na 300 sopek. Poslední sopka zde bouřila v roce 1824, ale dodnes jsou v Montaňas del Fuego (Ohnivé hory) místa, kde lze naměřit v hloubce pouhých 10 m pod povrchem 600 °C a na povrchu až 120 °C. Před lety byla celá oblast kolem Ohnivých hor prohlášena za státem chráněný národní park Timanfaya (200 km2), který rozhodně stojí za návštěvu.
Většinu ostrova pokrývá tmavá vulkanická půda, která je velmi úrodná a obyvatelé ostrova ji využívají k pěstování především vinné révy a rajčat. Lanzarote vyniká také produkcí červeného barviva – karmínu, který se získává z drobounkého tvora – červce nopálového, který se nachází na všudypřítomných lánech opuncií.

Největším letoviskem ostrova je Puerto del Carmen s přilehlou pláží se zlatým pískem, která je dlouhá 5 km. Dalšími významnými letovisky jsou Playa Blanca nebo Costa Teguise, kde má svou rezidenci i španělský královský pár.
Nejkrásnější pláže ostrova leží v chráněné oblasti - Playas de Papagayo.

Ostrov velice poznamenalo působení světoznámého umělce a architekta Césara Manriqueho, který ostrov Lanzarote velmi miloval a zasloužil se o jeho současnou tvář. Najdete zde množství jeho děl a tvůrčích nápadů – např. jeho dům v Tahiche (momentálně zde sídlí Nadace Césara Manriqua) stojící přímo v proudu zkaměnělé lávy, krásnou kaktusovou zahradu Jardín de Cactus s větrným mlýnem, jeskyni Jameos del Agua nebo nádhernou vyhlídku na ostrov Graciosa – Mirador del Río.


Tenerife je „ostrov věčného jara“

Ostrov Tenerife (2.046 km2) je největším z Kanárských ostrovů, má tvar trojúhelníku a je považován za kontinent, protože se zde vyskytují oblasti s různými klimatickými podmínkami, rostlinami i zvířaty. Sever ostrova je o něco chladnější a častěji zde prší, takže je neuvěřitelně zelený – plný banánových plantáží (hlavní zemědělský produkt ostrova), stále kvetoucích stromů a keřů.
Jižní část ostrova je vyprahlejší s výrazně teplejším klimatem, proto se zde nacházejí největší a nejrušnější letoviska ostrova – např. Playa de las Américas, Los Cristianos, Los Gigantes, kde naleznete pláže s černým lávovým pískem.

Dominantou a symbolem ostrova je nejvyšší hora Kanárských ostrovů i celého Španělska - Pico del Teide (3.718 m n. m.). Necelých 200 metrů pod vrchol tohoto vulkánu je možné vystoupat lanovkou, kolem se rozprostírá Národní park Teide, který zabírá 36 % celkové plochy ostrova.

Světově známou atrakcí je zoologická zahrada Loro Parque v Puerto de la Cruz , která se může pochlubit největší kolekcí papoušků na světě, obřím podmořským akváriem či největším výběhem tučňáků na světě.
Za návštěvu stojí mimo jiné také například město La Laguna, které je zapsané na seznamu památek světového dědictví UNESCO, či vesnička Masca, kolem které se rozprostírá snad nejkrásnější krajina na celém ostrově.

 

Jak se na Kanárské ostrovy dostat?

Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast – cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420/221969224 nebo +420/221969234,  mobilní operátor 602313049,  fax 224946391 nebo 224 948025.

Byli jste na Kanárech? Na jakém ostrově? Kde se vám nejvíce líbilo? 

Soutěž:  Umění lékaře spočívá v tom, zabavit pacienta, zatímco příroda léčí nemoc.