Správná příprava před jízdou je základ úspěchu

Omést zasněžené auto je pořádná ranní rozcvička. Po pár minutách se buď zapotíte, nebo vám naopak mrznou ruce. Ani jedno není příjemné a tak usoudíte, že okna jsou dostatečně ometená a ten sníh na střeše vozu přece ničemu nevadí. Chyba! Při jízdě může sníh svévolně spadnout a ohrozit řidiče za vámi.

Rozestupy!

Magické slovo, které zajišťuje bezpečnost. V posledních měsících jsme se učili udržovat si rozestup od ostatních lidí, je však nutné je dodržovat také mezi auty. Brzdná dráha se s namrzlou vozovkou prodlužuje. Myslete na to, že vaše auto brzdí daleko pomaleji než na suché silnici. Dvojnásob to platí při ranní mlze nebo typickém lednovém pochmurnu. Ani se nenadějete a najednou se zpoza rohu vynoří chodec. V kombinaci s namrzlou vozovkou je neštěstí na světě. Naštěstí dnes existují auta, která tak trochu myslí za nás. Znáte systém autonomního nouzového brzdění? Pomocí kamery a radarového senzoru kontroluje situaci před vámi, a pokud vidí, že se nebezpečně blížíte k nějaké překážce, dupne na brzdu.

Pozor na černý led

Tím máme na mysli zmrzlý asfalt. Silnice se totiž může tvářit pouze jako mokrá, přitom jedete po hladkém kluzišti. Čekejte i nečekané. Přesto, že silnice nejsou vůbec namrzlé, klidně můžete narazit i na pořádně zmrzlé úseky. Často se to stává u mostů, které mají větší tendence namrzat. Jsou totiž ve vzduchu a tak je ovlivňuje vzdušná vlhkost.

S volantem i brzdou jemně, se spojkou důrazně

Pokud i přes veškerou snahu dostanete smyk, snažte se zachovat klid. Vyhněte se divokému škubání s volantem, snažte se auto vyrovnat spíše jemnými pohyby. To samé platí u brzdového pedálu. Žádné prudké sešlapování!


Věděli jste, že oblíbený model KIA Ceed dokáže díky systému nouzového brzdění zamezit srážce s překážkou, ať už se jedná o auto před vámi nebo nepozorného chodce?

Krátké shrnutí:

  • Z auta vždy pečlivě odhrňte sníh, abyste z něj dobře viděli a padajícím sněhem ze střechy neohrožovali další řidiče.
  • Dodržujte rozestupy, protože brzdná dráha se na zasněžené vozovce prodlužuje.
  • Na mostech bývá větší náledí než na jiných částech silnice.
  • Při smyku se snažte zachovat klid.
  • Zjistěte si, jakými bezpečnostní systémy je váš vůz vybaven.
  • Vždy čekejte i nečekané.

Navštivte KIA.CZ

Reklama