5ffd9338e31c9obrazek.png
Foto: Shutterstock

Původní plemena psů byla uzpůsobena k životu v přírodě. Jenže pak jsme my lidé začali s jejich domestikací a šlechtěním, takže dnes už s nimi mají domácí mazlíčci často pramálo společného. A když k tomu ještě připočtete zchoulostivění v bytových podmínkách, pak je jasné, že naši psi mrazivé počasí nemusí přečkat bez újmy na zdraví. Proto je třeba myslet na jejich tepelný komfort.

Při přechodu z vyhřáté místnosti čeká teplotní šok i dobře osrstěné psy. Vždyť se teplota náhle změní třeba o 35 stupňů Celsia!

Na jak dlouho může ven?

Když se v zimě vydáte se psem ven na delší dobu, měl by být neustále v pohybu. Jen tak se zahřeje a nehrozí mu tolik prochladnutí. Naprosto špatně je uvázat z bytu zchoulostivělé zvíře na delší dobu například před obchodem, nebo s ním někde postávat. Pokud jsou ale silné mrazy, není úplně vhodné ani namáhavé běhání, kdy se zvíře nalapá příliš studeného vzduchu. Volte raději jen krátkodobé, ale častější venčení.

Je váš pes po delším pobytu venku letargický, slabý, nereaguje na nic a jen se třese? Může jít o hypotermii, ke které nejčastěji dochází u psů malých plemen pohybujících se delší dobu ve sněhu, takže mají mokrou a studenou srst, nebo jen delším pobytem v chladném počasí. „Takovým příznakům je nutné věnovat pozornost a ihned zvíře ze zimy přenést do tepla. Na druhou stranu zahřívání by mělo být postupné, pozor na přehřátí či spáleniny od horkovzdušného zdroje umístěného příliš blízko zahřívanému psu,“ upozorňuje veterinářka Michaela Riedlová. Pokud to jen trochu jde, vydejte se na delší procházku za poledne, kdy je největší teplo.

Srst nahradí oblečení

S příchodem chladných dní začínají psi chovaní v bytě více línat. Může za to začátek topné sezony – tedy oteplení v bytě. Tím spíš jsou při venčení ohroženi prochladnutím.
5ffd938726b1cobrazek.png
Foto: Shutterstock

Mnohem více je třeba chránit před zimou štěňata a staré či nemocné psy. Navíc platí, že čím je pes menší, nebo čím kratší srst má, tím snáze a rychleji mu bude zima. Taková zvířata je třeba při procházkách chránit oblečky – hlavně v oblasti zad, břicha a hrudníku. „Obecně lze říci, že klesne-li venkovní teplota pod mínus pět stupňů, je vhodné dát psovi obleček,“ radí veterinářka Michaela Riedlová.

  • Jakmile se vrátíte z procházky, obleček psovi hned nesundávejte. Dejte mu deset minut na aklimatizaci.

U některých psů je ale třeba chránit také další části těla, která jsou náchylná k omrznutí. Například uši, ocas, nebo tlapky. Boty nejsou na škodu ani v případě, že psa venčíte v solí ošetřovaných ulicích, nebo musí chodit po drobných, ostrých kamíncích.

  • Pokud chodí pes tam, kde se solí, bosky, ošetřete mu tlapky před odchodem z domu mastným krémem, například obyčejnou Indulonou. Až se zase vrátíte, tlapky omyjte, osušte a znovu namažte.

Jestliže máte psa se srstí v meziprstí, raději ji ostříhejte, aby se na ni netvořily zmrazky, které mohou zvíře zraňovat. Se stříháním srsti jinde na těle z estetických důvodů naopak raději počkejte, až se oteplí.

Čtěte také:

Reklama