Zima má své milovníky, ale i odpůrce. Zatímco někteří sněhovou nadílku přímo vyhlíží, ti druzí by nejraději ani nevystrčili nos ze svých vytopených domovů. Všichni se však nakonec musí se zimou vypořádat.

„Déčko“ pro naše kosti

LactelJsou situace, kdy si zimu vyloženě užíváme. Stavění sněhuláka, koulovačky, sáňkování, … To jsou zimní aktivity, které způsobují mnoho radosti. Ovšem jsou i případy, kdy nám zima ztrpčuje život. Spočítali jste např. kolikrát za zimu nechtěně uklouznete? Zvláště s přibývajícím věkem máme z námrazy a upadnutí přímo hrůzu. S každým karambolem navíc dostávají zabrat naše kosti. Jejich zdraví závisí na dostatečném příjmu vápníku a vitamínu D. V zimě, kdy máme málo sluníčka, tedy i málo vitaminu D, je takové upadnutí pro naše kosti vysloveně zátěžovou zkouškou. Statistiky mluví jasně. Přibližně každých 30 minut utrpí jeden Čech osteoporotickou frakturu. Ročně pak prodělá zlomeninu krčku stehenní kosti 21 tisíc lidí.

D jako imunita

LactelVitamin D není vhodný pouze pro zdraví a pevnost našich kostí. Odborné studie dokazují, že jeho úloha pro náš organismus je mnohem komplexnější. Chrání naše srdce, snižuje riziko nádorových onemocnění a mnoha současných civilizačních chorob, jakými jsou cukrovka či roztroušená skleróza. Také pozitivně ovlivňuje celkovou imunitu. Imunita je něco, co nás drží při životě. Jakýkoliv zásah do jejího optimálního stavu se vždy projeví více či méně závažným onemocněním.

Dopřejme si vitamin D

Co si budeme povídat, letos už nedostatek „déčka“ nezachráníme. Můžeme, a vlastně bychom měli, myslet na budoucnost. A to nejen na tu naši, ale i našich dětí a celé rodiny. Podstatnou část vitamínu D získáváme ze sluníčka. V zimě je ale sluneční záření daleko méně efektivní, a proto je o to důležitější doplňovat vitamín D ze stravy. Nejlepší je zařadit do našeho jídelníčku ryby nebo mléčné výrobky. Některé potraviny jsou navíc přímo obohacené právě o vitamin D (např. nové mléko Lactel). Ty jsou pro naše zdraví ideální. Mnohem lepší je totiž přirozený zdroj než „tablety“.