shutterstock-1040750866.jpg

Foto: Shutterstock

Oblíbený flanel je tkanina nejčastěji ze 100% bavlněné příze. Objevil se už v 16. století ve Walesu a pomalu si razil cestu světem – tradičně v podobě košile, kterou oblékali těžce pracující muži jako dřevorubci nebo stavitelé železnic. Pro dělnickou práci byl flanel ideálním materiálem: je odolný a přitom měkký, hřeje a odvádí pot. S pracovním oděvem byl ostatně spojován ještě i hluboko do 20. století. Obrat přišel v 90. letech, kdy si flanelové košile oblíbili drsní rockeři. A odtud už to do mainstreamové módy byl jen krůček. Nyní už jsou flanelové košile pánské i dámské považovány za klasiku, která jen tak nezestárne a pravidelně se vrací mezi trendy – zejména pak trendy podzimní a zimní ležérní módy.

Šampión v hřejivosti

Do chladných měsíců je flanel opravdu ideální. Vyniká hřejivostí, za kterou vděčí způsobu tkaní. To je poměrně volné, a tak mezi vlákny vznikají četné vzduchové kapsy. Jelikož je vzduch skvělým izolantem, právě tyto vzduchové kapsy jsou důvodem, proč nám ve flanelu není zima ani v mrazu. Flanel se na konci tkaní obvykle počesává, díky čemuž je příjemný na omak. Zároveň také dobře odvádí vlhkost a ten kvalitní opravdu dlouho vydrží jako nový. „Flanelu je více typů, může být bavlněný i těžší vlněný. Nahrubo tkaný flanel je typický pro pracovní nebo outdoorové košile, z lehčeji tkaného se šijí i košile pro smart casual styl. Pak existuje i nejjemnější typ flanelu, kterému se říká kašmírový flanel,“ popisuje Jana Vytisková obchodu Blancheporte, který se zaměřuje na dostupnou francouzskou módu, ale i bytový textil.

FototttJet.jpg

Bonprix, 229 Kč / GAP Store, 1 259 Kč / Reserved, 359 Kč
Foto: Se souhlasem Bonprix, GAP Store, Reserved

Košile, základ zimních outfitů

Flanelovou košili si vedle mužů oblíbily také ženy, a to natolik, že je dnes považována za základní kousek každého dámského šatníku. Ať už v klasickém kostkovaném vzoru, nebo v jedné barvě, flanelová košile nabízí širokou škálu kombinací, a to i pro zimní outfity. Jelikož je v chladných měsících nejvhodnější oblečení vrstvit, poslouží klasická flanelka jako praktická prostřední vrstva. Stačí vám běžné bílé tričko anebo lehký rolák, na něj kostkovaná flanelová košile a nahoru zimní kabátek, ideálně jednobarevný v neutrálním tónu. K tomu vezměte úzké džíny. Pokud zvolíte delší košili, klidně sáhněte i po jednobarevných legínách. Stejně tak můžete flanelovou košili využít jako spodní vrstvu svého outfitu, například pod svetr nebo vestu. V takovém případě volte přiléhavější střih, aby výsledek nepůsobil neforemně. Pokud si k flanelce zvolíte sukni, rozhodně ji zakasejte dovnitř, čímž zdůrazníte pas a svou siluetu.

Flanel v ložnici

Flanel je oblíbeným materiálem nejen pro denní oděvy, ale i ty noční. Tradiční flanelová pyžama nebo noční košile zajistí spánek jako v bavlnce, zejména za chladných nocí. A v posteli se s flanelem setkáváme i v podobě ložního prádla. Flanelové povlečení se v posledních letech vrací do módy, obzvláště to z přírodní 100% bavlny s jemným počesem. Flanelová povlečení krásně zahřejí, jsou prodyšná a měkká, ale kromě toho mají i další výhody. Například delší dobu vydrží nezmačkaná, byť žehlit by se čas od času měla. Lze je také prát na vyšší teplotu, takže se efektivněji ničí bakterie, viry a roztoče, což ocení hlavně alergici. Pozor ale na levné náhražky flanelu, například mikroflanel s podílem umělých vláken, zpravidla polyesteru. Takové povlečení hůře saje, takže se v něm zpotíte, a z jeho plyšového povrchu může vypadávat množství chloupků, které při spánku vdechujete.

rtrr.jpg

Flanelové povlečení Scott, zn. Colombine, Blancheporte (povlak na přikrývku, 1 270 Kč / povlak na polštář, 499 Kč) /
Foto: Se souhlasem Blancheporte 

Zdroje: Jana Vytisková, tiskové materiály Blancheporte

Reklama