Konečně je tu zima, jak má být. Na většině míst Česka už si sněhu užíváme a jinak to nemá být ani v následujících dnech. Dokonce se má ještě ochladit a meteorologové slibují teploty místy až 20 °C pod bodem mrazu.

Znatelné ochlazení přijde už v pátek, kdy nás čeká oblačno, přechodně i polojasno, a zejména na horách sněhové přeháňky. Noční teploty poklesnou až k -12 °C, místy, zejména na západě, až k -15 °C.

V sobotu se v Čechách zpočátku ještě vyjasnění, ale během dne k nám má od západu postupně dorazit sněžení. Na Moravě a ve Slezsku můžeme očekávat sněhové přeháňky po celý den. Nejnižší noční teploty pak klesnou až na -15 °C, ojediněle ukáže teploměr dokonce až -20 °C. Neohřejeme se ani přes den. Nejvyšší teploty dosáhnou maximálně -5 °C.

Ani neděle neslibuje velké změny, byť se má pomalu začít oteplovat. Má být zataženo až oblačno s občasným sněžením. Nejnižší noční teploty klesnou k -9 °C, na východě až k -14 °C. Denní teploty se budou pohybovat od -6 do 0 °C.

V nadcházejícím pracovním týdnu se sice nočních mrazů ani sněžení nezbavíme, ale přes den už mají být teploty na řadě míst opět nad nulou. Proto má někde dokonce i začít pršet, takže hrozí náledí.

zima

Zdroj foto: Shutterstock

Pozor na horách!

Pokud se o víkendu chystáte na hory, dávejte na sebe dobrý pozor. Horská služba už má tento týden za sebou záchrannou akci, kdy se turisté vydali na nepromyšlenou procházku. „Je nutné, aby turisté dodržovali všechny zásady bezpečného pohybu v horách, jinak riskují ohrožení zdraví či dokonce života,“ důrazně varoval návštěvníky hor Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Dodal, že v těchto dnech jsou i na turistických trasách veliké návěje sněhu a počasí se rychle mění. Často mohou turisty zastihnout i bouřky, takže plánování výletů musí být skutečně velice pečlivé.

Reklama