Pořádná zima s mrazivými dny na sebe nenechala dlouho čekat. Na řadu přišlo teplejší oblečení, boty a také rukavice. Bez nich si zimu nedokážeme představit. Mráz zalezlý za nehty dokáže pěkně bolet. Ale v teplých rukavičkách se mu můžeme jen smát.

Rukavice provázejí lidstvo snad od nepaměti. Nosily se nejen proti zimě, ale i z estetických, ochranných a společenských důvodů.

ruk1.jpg

Pokud chcete o historii rukavic vědět víc, klikněte na tento článek ZDE.

Vraťme se do současných mrazivých dnů a nasaďme si své oblíbené rukavice. Budou prstové, nebo dokonce palčáky? Troufnu si odhadnout, že většina z vás dává přednost rukavicím prstovým. Jsou praktičtější, elegantnější a v mnohem bohatším výběru. Od jemných glazé rukaviček, které by neměly chybět žádné elegantní dámě až po vypodšívkované rukavice, které si poradí i s tou největší zimou.

Glazé rukavice z tenké jehnětiny se nosí už od podzimu a dodávají našemu vzhledu punc noblesy. V nich bychom se dnes asi moc neohřály, i když jsou pořád lepší než žádné, protože chrání naše ruce před mrazem, který vysušuje pokožku.

rukam.jpg

Jejich hřejivějším nástupcem jsou kožené rukavice s podšívkou, které jsou neméně elegantní a navíc hřejí. Kožené rukavice se nosí spíš ke kabátům a k elegantnějšímu stylu oblečení.

Sportovní typy žen, které nedají dopustit na péřové bundy a prošívané kabáty, sáhnou nejspíš po rukavicích v podobném duchu. Můžou být pletené s teplou podšívkou, nebo šité z funkčních materiálů, které hřejí a přitom jsou pohodlné.

Rukavice určené k zimnímu sportování jsou samostatnou kapitolou a k běžnému nošení se moc nehodí.

ruk2.jpg

Na výsluní se vrací už zmíněné palčáky. Máme je spojené s dětstvím, a tak nám jejich nošení v dospělém věku přijde poněkud legrační. Dáma v palčácích? Jak by to vypadalo? Ale myslím, že bychom to měly přehodnotit a zahodit zbytečné předsudky.

V palčácích jsme sice trochu nemotorné, ale to vyváží pocit, že máme ruce jako ve vyhřátém pokojíčku. Zvláště, pokud mají teplou podšívku a jsou dostatečně dlouhé. Budou skvělým doplňkem při procházkách městem, nebo přírodou. Třeba se psem, nebo s kočárkem.  

Nesmím zapomenout na zvláštní rukavice, které jsou kombinací palčáků a rukavic bez prstů. Určitě jste je už někdy viděly, nebo je možná i máte, ale tento typ rukavic patří spíš k roztomilým výstřelkům, které jsou zpestřením sortimentu zimních doplňků.

takko11.jpg