Každoročně je během sezónních epidemií chřipky infikováno až 20 % obyvatel všech věkových skupin.

 

Nejméně 1000 lidí každoročně v ČR na chřipku umírá, z toho převážná většina jsou staří lidé. Nejvyšší riziko nemoci hrozí dětem, které se pohybují ve větších kolektivech a které jsou též šiřiteli této infekce. Vysoké riziko závažného průběhu chřipky s komplikacemi je u starých lidí nad 65 let věku, malých dětí do 2 let věku a u lidí v každém věku trpícími různými chronickými onemocněními.

 

Specifickou a účinnou ochranou proti virům chřipky je očkování, které je velmi bezpečné. Vzhledem k měnícímu se viru je očkovací látka vyráběna vždy pro jednotlivou sezonu. Vakcína je velmi důležitá pro osoby se zvýšeným rizikem komplikací, to znamená staré lidi, malé děti (od 6 měsíců věku) a lidi trpící chronickými onemocněními, stejně tak pro všechny, kteří jsou v těsném kontaktu s těmito rizikovými skupinami (rodina, zdravotnický personál a další).

 

I těhotné ženy mají vyšší riziko chřipkových komplikací a jsou vhodnými kandidáty chřipkové vakcíny. Očkování lze doporučit každému, kdo chce snížit riziko tohoto nepříjemného onemocnění.

 

„Čím více lidí bude proti chřipce očkováno, tím méně se toto onemocnění bude v populaci šířit,“ říká MUDr. Daniel Dražan, který je velkým zastáncem vakcinace. Některé zdravotní pojišťovny na toto očkování v rámci svých preventivních programů přispívají, Česká národní zdravotní pojišťovna v letošním roce dokonce hradí očkování proti chřipce v plné výši, a to bez ohledu na věk klienta či délku jeho příslušnosti k této pojišťovně.

 

Více o příspěvcích na očkování proti chřipce se dozvíte ZDE

Reklama