Metličky neboli metličkové křečové žíly, anebo také mikrovarixy, jsou pro ženy často problémem ryze estetickým. Ve skutečnosti se však jedná o modrofialové žilky připomínající pavučinky, které jsou však znamením, že žilní stěny ztrácení svou elasticitu. A to může vést ke vzniku křečových žil a žilní nedostatečnosti.
5f1834c2ec24cobrazek.png

Metličky přicházejí s hormonálními změnami

Metličky, potažmo také křečové žíly, se mohou začít objevovat kdykoliv. Nejčastěji je však jejich vznik spojený s větší hormonální změnou, jakou je například užívání antikoncepce, následně pak také období těhotenství a porodu.

Mikrovarixy se považují za onemocnění dolních končetin a nejčastěji se tvoří na vnitřních stranách bérců a stehen. Tyto drobné žilky se však mohou také objevit na břiše či hrudníku. I když značí povrchový problém žil, často je doprovází pocity tíhy nohou, bolesti v končetinách nebo pnutí.

Genetické dispozice vzniku metliček

5f1834d0ec669obrazek.pngPřestože se vzniku metliček a křečových žil nejčastěji přičítá genetická dispozice, na vině bývá také životní styl - nadváha, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu a zmiňovaná hormonální nerovnováha. Tomuto onemocnění také neprospívá sluneční záření a vystavování se slunečním paprskům. Škodlivé UV záření totiž poškozuje kolagen, který tvoří stěny drobných cévek.

Neváhejte s návštěvou lékaře

Žilní onemocnění je chronické, to znamená dlouhodobé a celoživotní, a proto s návštěvou lékaře neváhejte. „O léčbě se rozhodujeme podle pokročilosti onemocnění a míry subjektivních obtíží pacienta. Základem léčby jsou konzervativní metody. Kromě režimových opatření to jsou dále kompresivní léčba a farmakoterapie. Kompresivní léčba spočívá v pravidelném nošení punčoch, které zabraňují žilnímu přetížení, zlepšují subjektivní potíže nemocného a jsou prevencí křečových žil a otoků. Třetím pilířem jsou léky venofarmaka, působící na žilní stěnu a zlepšující odtok krve,“ doplňuje MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka z Prahy.

Sklerotizace nebo laser?

Prevence je tedy alfou a omegou toho, jak se vyvarovat nepříjemným pocitům a onemocnění dolních končetin. Jsou-li však opatření zahájené pozdě, na řadu přicházejí chirurgické zákroky. Metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace nebo barvivovým laserem.

Sklerotizace - jedná se o metodu, při níž dochází k vstříknutí roztoku nebo pěny do metliček, který poškodí a slepí vnitřní strany cév a postupně dochází k jejich vstřebávání. Nedílnou součástí skleroterapie je kompresivní bandáž elastickými obinadly nebo kompresivní punčochou. Komprese je nezbytná k zabránění zpětného toku krve.

Barvivový laser - jedná se o metodu, kde se světelná energie laseru přeměňuje v tepelnou v cílové tkáni. Ta maximálně absorbuje záření, a tak chrání okolní tkáň před poškozením. Následkem tepelného působení dochází k destrukci hemoglobinu, uzavření a postupnému zániku cévky. Kůže zůstává nepoškozena.

Péče o nohy nikdy nekončí

„Nasadit ověřené venofarmakum je vhodné již v tzv. nultém stadiu – tedy tehdy, kdy ještě křečové žíly nejsou viditelné, ale pacient již má potíže. Tady bezesporu platí, čím dříve, tím lépe. Doporučuji dlouhodobé užívání, přičemž léky nevysazujeme ani před operací. Tou však léčba samozřejmě nekončí a pacienti by měli brát venofarmaka i v pooperačním období,“ upřesňuje MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. z Centra žilní chirurgie VASCUMED a LF Masarykovy univerzity v Brně.

Žíly nás provází celý život, a proto si také zaslouží celoživotní péči. Prevence, pravidelná péče o nohy, správný životní styl jsou proto alfou a omegou zdravých a krásných dolních končetin.

Reklama