Buďte umírnění ve všem, dýchejte čistý vzduch, pečujte denně o svou kůži a hodně se pohybujte, udržte svou hlavu chladnou a nohy teplé, řešte menší onemocnění půstem spíše než léky.“
Moudrá slova vyřčená Hippokratem z Kosu (460–370 před Kristem) již před 2 500 lety.

V současnosti jsou změny žil na nohou a křečové žíly velmi běžným jevem. Tato onemocnění neohrožují život, ale působí obvykle potíže a mají nežádoucí vliv na kvalitu života postižených jedinců.

Prvními známkami žilních změn mohou být unavené, ztěžklé a oteklé nohy ve večerní době, pocity napětí lýtek, svědění, brnění, pálení nebo křeče nohou. 

 

Nohám nejprve ulevíme, položíme je na zvýšenou podložku … např. židli s polštářem nebo si lehneme na zem a nohy opřeme o zeď.

Vzpomenete si na scénu z filmu Léto s kovbojem? :o)) Pamatujete na kovboje a Dorotku? Doporučovala studenou vodu a nohy opřít o zeď. Jak to nakonec dopadlo, to už víme…

 

Prostými cviky - kroužením kotníků, kmitáním, šlapáním jako na kole (v leže) … se zlepší funkce žilních chlopní, které pokud jsou nohy oteklé, nepracují správně a brání návratu krve zpět k srdci.

Stav žil, svalů i pokožky zlepšíme střídáním teplé a studené vody na dolních končetinách vždy po dobu tří minut. Na závěr by to měla být vždy studená sprcha nejlépe celého těla. Takto uvolněné nohy ošetříme krémem, tělovým mlékem, abychom taktéž podpořili elasticitu své kůže.

 

Jestliže se vám již křečové žíly vytvořily, měli byste se zamyslet nad svým životním stylem. V jaké poloze vykonám převážně veškerou činnost? Je práce, kterou vykonávám, fyzicky namáhavá? Mám nadváhu? Otékají mi večer nohy? Pociťuji tlak, pálení, svědění nebo dokonce bodání v dolních končetinách? Vyskytly se křečové žíly v naší rodině?

Pokud máte pocit, že většinu otázek odpovídáte kladně, pak se obtížně ubráníte vzniku  křečových žil. Stálo by za to se nad sebou zamyslet, a pokud nemůžete nic udělat se svým typem zaměstnání, pak měňte tak často, jak to jen půjde, polohy nohou, nožky si procvičte, a když můžete, dejte nahoru.

Jestliže už máte nějakou tu křečovou žílu vytvořenou, bylo by na místě zahájit kompresivní léčbu. Stahovací punčocháče, venofarmaka, podpůrné prostředky, které jsou volně prodejné v lékárnách… redukovat váhu a často se pohybovat. Takový pejsek, který potřebuje denně několikrát svůj pohyb, vám zaručí, že po těchto procházkách budete opět fit a budete se cítit skvěle.

 

Na závěr jednu „babskou radu“ pro těhulky. Těhotenství bývá velkou zkouškou organismu a právě zde mohou  vznikat první křečové žíly. Většinou v důsledku rychlého přibírání, zadržování vody v těle, omezenějšího pohybu atd.

Můj praktický lékař mi při prvním těhotenství, a protože tu jsou velké rodinné dispozice, doporučil postup, jakým lze dobře zabránit otékání nohou. Doporučil mi navlékat si stahovací punčocháče ještě ráno v posteli, než vstanu. Nohy jsou dobře odkrvené, punčocháče stáhnou dolní končetiny a nepovolí dalšímu městnání tekutin. Pokud mi přeci jen končetiny otekly, nohy jsem podložila, zacvičila si a za chvíli se mi ulevilo.

 

Více informací najdete na www.antistax.cz 

Reklama