Pro ty z vás, které doufají číst o pochybách novicek, novorozeňatech na dně rybníků a smilstvu konaném ve stínu krucifixu: Přestaňte číst! Tohle je další fantasmagorie Lenky Matuškové a v nich jakživo o nic nešlo. O nic takového.

Tenhle klášter patřil jezuitům, konkrétně piaristům (neplést s PRisty) a ti pečovali o vzdělání hochů jim svěřených. Já si to nepamatuju, ale bylo to na mosazné cedulce vedle vchodu. Vchod se zavíral v sedm a tou dobou kolem postávaly zoufalé dvojice, které vychovatelka trhala od sebe výhrůžkami o zákazu vycházek, a dívky, zmalované jak velikonoční kraslice, zaháněla dovnitř. Dívky se couraly do svých cel, které vypadaly víceméně tak jako v začátcích kláštera, jen do křížové klenby někdo nabušil tlusté kabely s elektřinou a do každého "pokojíčku" přidal kamna. V oknech přízemních cel byly mříže, což ještě více umožňovalo nám puboškám cítit se hrozně v lůně tohoto veskrze dementního světa plného nepochopení a bodování úklidu.

V kamnech se topilo uhlím a dřevěnými briketami. Oheň jsme rozdělávaly pomocí několika polínek a papíru natrhaného ze sešitů. (Já z fyziky, Tornado-lou). Polínka štípal údržbář a večer je roznášela služba. Když měla službu kamarádka, dostaly jste i pět polínek, když ne, mohlo to být podstatně horší.

V deset se muselo přestat přikládat, tou dobou jsme je rozhycovaly strašným způsobem, trubky žhnuly jak ve strojovně parníku (pro představu film "Co přináší řeka). Večer jsme vytopily celu na "čtyřicet", ráno bylo teplo v háji. Přes den pokoj vymrzl a odpoledne, když jsme přišly ze školy, hádaly jsme se, která z nás bude zatápět. Seděly jsme u toho na svých postelích v kabátech, ruce v rukavicích a od pusy nám šla pára. Nejhorší byla neděle po prázdninách. Přivezla jsem si peřinu z husiny po babičce, vážila asi tunu - jak jsem se večer přikryla, tak mne ráno našli. Ale izolovala dobře a za chvíli se i vyhřála.
5. Jak se jinak řekne zákonné?

Chodba kolem rajského dvora vedla k jídelně, cestou jste mohly minout dvéře do sklepa. Chodit pro uhlí sama jsem byla schopná až ve druháku. Klenby černé od uhelného prachu, chodba za dlouhým schodištěm se stáčela níž a níž až k obrovské hromadě uhlí. Vypínač, jak jinak, byl jen nahoře u dveří. Dveře se zamykaly na kladku. Chodit pro uhlí během večeře tedy nebyl dobrý nápad. Každý toužil někomu tam dole oplatit minuty hrůzy strávené potmě a zamčený s vlastními představami. Z nějakého důvodu ty, co si intervaly mezi cigaretami zkrátily na minimum, řešily svoje absťáky právě tady. Kromě uhlí jsme tedy pálily i hromady špačků.

Na jaře půvabná budova s braunovským portálem lákala turisty. Často si přáli se zde ubytovat a nechávali se opájet romantickými představami. Nás chovanky v nich brzdil personál jednak jedovými výkřiky a plácnutím do vypínače, protože jinak se asi budíček dělat nedá. (Nebo dá?) ....A nástěnka naproti vychovatelně. Na ní jsme každý den vyhlížely svoje jméno kvůli poště, ale hlavně tady byl přehled bodování úklidu. Vymetená kamna, setřený prach, ustlané postele s přehozy, zametená a vytřená podlaha. Některé vychovatelky omrkly pokoj, jiné i zásuvky a jejich obsah. Nadřízenou pozici prostě každý neunese. Málo bodů za úklid - žádné vycházky. Telefon na vychovatelně byl spíš zatrest. Některá vychovatelka se v době vašeho hovoru vzdálila, jiná si přisedla blíž. Dnes v době mobilů už tohle nikdo neřeší a korespondenci u oběda nedostáváte rozečtenou, protože ji nikdo neposílá.

Kdysi prý vrchní vychovatelka pouštěla ráno pochodové písně a všichni chodili povinně cvičit do parku. Na nás zbyly už jen výchovné skupiny, kde s námi skupinová vychovatelka řešila přístup ke studiu a k životu vůbec. Málokdo ale zapadal do její představy.

V noci chodili k oknům přízemních cel kluci a prosili, aby jim obyvatelky aspoň na chvíli zavolaly jejich holku, která bydlela jinde. Vychovatelka z okna nad nimi pokřikovala jak mohla, ale ne každý se dal odehnat. Ve vrátnici koleje hrál rozvrzaný klavír mezi zdmi pokreslenými hromadou srdíček a vzkazů těch, co měly službu u vchodu.

V určitém věku se málokdo ubrání stylizaci a patosu, někdy není snadné najít si nepřítele, který spolehlivě potlačuje rozlet. V tomhle byl právě klášter a jeho personál nezastupitelný! Všude byly hranice a spousty omezení, které se daly bořit. Pořád nás někdo utlačoval, lámal a cepoval a my jsme se tomu vzpíraly a psaly ublížené dopisy, ryly do zdí, zpívaly u kytary a trýznily svá jitra a játra po cestě kaštanovou alejí - pokud možno v dešti a v dlouhých šatech a pochopitelně bez deštníku. Tyvogo, to jsem se dneska rozvášnila!

A co vy, byly jste taky na intru?

Reklama