clooney-do-textu.jpg
Foto: Profimedia

George Timoty Clooney se narodil 1961 v USA ve státě Kentucky jako syn známého televizního moderátora Nicka Clooney a bývalé královny krásy Niny Bruce. Jejich rodinné kořeny sahají do Irska, Německa, Anglie i Skotska. George byl vychován v přísně katolické rodině.

Již na druhém stupni základní školy se u něj rozvinula takzvaná Bellova obrna, která postihuje lícní nervy jedné půlky obličeje. Naštěstí podstoupil úspěšnou léčbu. V rozhovoru pro deník Daily Mirror pak o tomto období řekl: „Byla to nejhorší doba v mém životě. Víte, jak děti dovedou být kruté. Stal jsem se terčem posměšků, ale tato zkušenost mě posílila.“

Po střední škole jeho kroky zamířily na Northen Kentucky University, kde nastoupil ke studiu televizní žurnalistiky. Studium ovšem nedokončil a příležitostně si přivydělával prodejem mužských oděvů a řezáním tabáku.

Na televizní obrazovce debutoval v roce 1978 seriálem Centennial. Známost širokého publika mu přinesla role doktora Douglase Rosse v seriálu Pohotovost, jež mu vynesla dvě nominace na Cenu Emmy a na Zlatý glóbus. Oscara za nejlepší vedlejší mužskou roli získal díky thrilleru Syriana a nominace na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon obdržel za thriller Michael Clayton, komedii Lítám v tom a komediální drama Děti moje.

Další zajímavosti ze života George Clooneyho

  • Úspěšným a bohatým se George stal až po třicítce. Do té doby ovšem nevzdal svůj hollywoodský sen, živil se, jak se dalo a žil u svého kamaráda v přístěnku. Podle svých vlastních slov si v této době nemohl ani s přáteli zajít na hamburger.
  • Kamarád Brad, který ho u sebe nechával bydlet v přístěnku, řídí nyní jeho produkční společnost.
  • Ucházel se o roli ve slavném snímku Thelma a Louis, kde se dostal do posledního castingového kola spolu s Bradem Pittem. Byl si podle svých slov naprosto jistý, že roli získá, avšak nakonec byl vybrán právě Brad Pitt. „Ta role nastartovala jeho kariéru. Několik let jsem se na film nemohl podívat, až jednou jsem si půjčil kazetu a na snímek jsem se podíval. V té roli byl naprosto úžasný, o tolik lepší, než bych byl já,“ prozradil v jednom z rozhovorů.
  • V roce 2018 prodal svou firmu vyrábějící tequilu Casamigos, za kterou výrobce nápojů Diageo zaplatil jednu miliardu amerických dolarů. Díky tomu byl ve stejném roce časopisem Forbes vyhlášen nejlépe placeným hercem součastnosti se sumou 239 milionů dolarů.
  • Proslul svým odvážným výrokem o náročnosti role netopýřího muže: „Za roli Batmana jsem měl dostat bolestné. Oblek byl tak úzký, že byla každý večer moje varlata úplně prázdná.“

Zdroj: Mirror UK: George Clooney,  Československá filmová databáze, Wikipedie - George Clooney, Serialzone - výroky slavných, Týden - nejlepší citáty slavných, Daily Mirror, Topzine