„Neptejte se, co Vaše srdce může udělat pro Vás, ptejte se,
co Vy můžete udělat pro Vaše srdce.“

 

Poněkud pozměněné motto slavného JFK, ale upřímně – nevnímáme své srdce jako samozřejmost? Myslíme na to, co uvařit k večeři (aby žaludek neprotestoval), automaticky nakupujeme šampóny (aby naše vlasy byly krásné), pleťové krémy (aby naše pleť co nejdéle odolávala věku) a tak dále. A to srdce nám nějak ze seznamu vypadává… Podvědomě víme, co mu dělá dobře: co nejméně „infarktových“ situací či jejich zvládání s nadhledem, pohoda v rodině, v práci …

 

Víme ale, čím své srdce trápíme? Kouříme, sportujeme málo nebo vůbec, jíme více, než je zdrávo, hlavně ne však zdravě. Mnohé z nás s tím máme vlastní zkušenosti – několik kilo navíc a schody šlapeme s pocitem rozjíždějící se lokomotivy, podnikáme nájezdy na obchody s oblečením o pár čísel větším, o blížícím se létu a krizi s názvem „plavky a já“ ani nemluvě.

Přitom svému srdci prospějeme především dostatkem pohybu a správným jídelníčkem. I proto se pak budeme cítit vyrovnanější a okolní život budeme vnímat a zvládat v pohodě.

 

Co tedy dělat, chceme-li zdravě jíst či zhubnout? Jak by měl vypadat náš jídelníček? Je možné věřit koktejlům, po kterých se „zaručeně“ hubne? A který sport je pro nás ten pravý?

 

Na tyto a další otázky Vám odpovíme v několika dílech připravovaného seriálu.

 

Díl 1. - Koktejly na hubnutí: ano, či ne?

 

Reklamy na všemožné typy „tukožroutů“ nás obklopují ze všech stran a v pravidelných intervalech – na jaře, protože se blíží léto, v létě, protože je léto, na podzim, protože se blíží Vánoce, a v zimě, protože je po Vánocích.

 

Faktem je, že epidemie obezity bez několika výjimek postihuje celý vyspělý svět. A také Češi mají ve smutných obézních statistikách své místo na slunci – vždyť v Evropě jsme na 3. místě.

 

A tak na naše hubnutím zaměstnané myšlení působí záplavy reklam a různých více či méně odborných doporučení. Jako jeden z prostředků, jak docílit vysněného snížení hmotnosti, jsou nabízeny koktejly na hubnutí. Pomohou nám zhubnout? Jsou opravdu tak zázračné, jak jejich reklama slibuje?

 

Než začneme hubnout, je třeba si uvědomit několik věcí. Při „shazování kil“ bychom neměli našemu tělu ublížit nedostatkem některé z důležitých látek, které pro správné fungování nutně potřebujeme. Měli bychom se snažit dodržovat všechny zásady zdravého stravování (http://www.flora.cz/desatero.php). Chceme přece, aby se nám snížená váha udržela a nedošlo k tzv. jo-jo efektu, tedy k opětovnému zvyšování váhy.

 

Koktejly na hubnutí řadíme mezi tzv. nízkoenergetické bílkovinné diety. Jejich složení by mělo být upraveno tak, aby při velmi nízkém energetickém příjmu (většinou 2 000 kJ za den) dokázaly tělu zajistit všechny nezbytně důležité látky, které by se nám běžnou stravou nepodařilo zajistit. V případě, že redukci hmotnosti pomocí koktejlů doporučí odborník, mohou při hubnutí pomoci. Odborník určí, jak koktejly do stravy zařadit, ale především dokáže posoudit, zda daný koktejl má skutečně vyvážené složení. U nás však mnohdy pomoc nabízejí „odborníci“, kteří mají s těmi fundovanými pramálo společného.

 

Koktejly - Pro

  • V rukou odborníka mohou být dobrým pomocníkem při hubnutí (zejména těm, jejichž obezita je vyšší).
  • Výraznější snížení váhy pomocí koktejlů je velmi motivující.

 

Koktejly - Proti

  • Ne vždy mají vyvážené složení (nevyvážená či nedostatečná výživa s sebou z dlouhodobějšího hlediska může přinést vážné zdravotní komplikace).
  • Jejich používání většinou není spojeno s radami, jak se správně stravovat, aby se po skončení redukce váha opět nevrátila na svou původní či, ještě hůře, vyšší hodnotu.
  • Jsou často finančně nákladné.

 

Koktejly mohou být pomocníky při hubnutí. Ale, jako nic na světě, nejsou samospásné. Záleží hlavně na nás, abychom změnili celkový životní styl, naučili se zásadám správné výživy a pravidelně se pohybovali. Navíc redukční dieta neznamená jen několikatýdenní hladovění a pak návrat k původnímu stravování. Jde o běh na delší trať, ke kterému je třeba vlastního přičinění a hlavně pevné vůle. Vydržíme-li, sladkou odměnou je nám pozvolný, ale trvalý pokles váhy a prima pocit ze sebe sama.

 

Ještě jedna věc hraje velkou roli v našem životě - stres a řešení životních konfliktů. Však to známe - své nervy si v okamžicích velkého napětí obalujeme do čokolád, dortíků či dalších laskomin. Pokud se však během hubnutí neudržíme a v případě takových situací zareagujeme „luxováním“ spižírny, je dobré o problémech mluvit s odborníkem. Vždy je však vhodné si namísto jídla najít jinou aktivitu, která by nám se stresem pomohla. Takovou nejlepší aktivitou je pohyb v jakékoliv variantě: od delších svižných procházek přes veškerá cvičení ve fitness centrech (pokud to zdraví dovolí) po, konečně už méně stydlivě připomínaný, vášnivý sex J.

Ostatně, pohyb by měl být nedílnou součástí nejen hubnutí, ale celkově zdravého životního stylu.

 

Informace o tom, jak se správně stravovat při redukci hmotnosti,

najdete  ZDE

 

Příště: Dělená strava.

 

 

Připravily: nutriční terapeutky Informační linky Flora 800 175 324 | www.flora.cz

Reklama